Benito Mussolini

Biyografi
İtalya Krallığı Başbakanı Görev Süresi 21 Ekim 1922 – 25 Temmuz 1943 Yerine geldiği Luigi Facta   Yerine gelen Pietro Badoglio İtalyan Sosyal Cumhuriyeti Devlet Başkanı   Görev Süresi ...
EMOJİLE

İtalya Krallığı Başbakanı

Görev Süresi

21 Ekim 1922 – 25 Temmuz 1943

Yerine geldiği Luigi Facta
 
Yerine gelen Pietro Badoglio

İtalyan Sosyal Cumhuriyeti

Devlet Başkanı
 
Görev Süresi

23 Eylül 1943 – 25 Nisan 1945 
 
Doğum 29 Temmuz 1883

Forli, İtalya

Ölüm 28 Nisan 1945

Giulino di Mezzegra, İtalya

Milliyeti  İtalya Krallığı

İtalyan Sosyal Cumhuriyeti

Etnik kökeni İtalyan

Partisi  Nasyonal Faşist Parti

Politik ilişkisi Faşizm

İmzası 

Benito Amilcare Andrea Mussolini , İtalyan politikacı, devlet adamı ve diktatördür.

II. Dünya Savaşı sırasında 21 Ekim 1922 ve 25 Temmuz 1943 tarihleri arası İtalya Krallığı’nın başbakanı, 23 Eylül 1943 ve 25 Nisan 1945 tarihleri arası İtalyan Sosyal Cumhuriyeti devlet başkanı. Unvanı Duce’dür.

Hitler ile birlikte Faşizm’in en önemli uygulayıcılarındandır.

Üniversite eğitiminin ardından öğretmenlik yaparak çalışmaya başladı. 1902’de zorunlu askerlik görevinden kaçmak için İsviçre’ye gitti.

1904’te İtalya’ya geri döndü ve İtalyan Sosyalist Partisi’ne katıldı ve partinin yayın organı olan Avanti Gazetesi’nde çalıştı.

Bir süre gazetenin başyazarlığını da üstlenen Mussolini, I. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine orduya yazıldı. Savaşta yaralanan Mussolini Milano’ya döndü ve burada sağ görüşlü İl Popolo d’Italia gazetesinin editörü oldu.

 
İtalya’ya ilk ziyaretinde İtalyan generaller tarafından selamlanan Adolf Hitler, solunda Mussolini (Venedik, 14 Haziran 1934)  Mussolini, Adolf Hitler ile birlikte Münih’teÇökmüş ekonomi ve siyasi kargaşa içindeki İtalya’da Mussolini çeşitli sağcı grupları kurduğu Nasyonal Faşist Parti’yi bünyesinde topladı.

"Duce" ünvanını kullanan Mussolini, ülkenin problemlerini çözeceğini vaat ediyor ve eski Roma İmparatorluğu’nun ihtişamlı günlerine geri dönüleceğine söz veriyordu.

Partinin gençlik teşkilatı olarak kurulan Kara Gömlekliler örgütü ise ekonomik durumun kargaşasında faydalanarak büyük bir sıçrama yapan Komünist gruplarla, grevci işçilerle çatışıyordu.

Mussolini, Ekim 1922’de Kral III. Vittorio Emanuele ‘i yönetimin Faşist Parti’ye devretmesi için tehdit etti; aksi takdirde 26.000 taraftarı ile Roma’ya yürüyecekti.

Komünist hareketin de önüne geçmek isteyen kral bu teklifi kabul etti. Ve bu yürüyüş yıllar sonra III. Reich’ı ilan edecek olan Adolf Hitler’in de ilham kaynağı oldu.

Duce, ilk olarak Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapattı, sendika hareketleri kanun dışı ilan etti, kitap ve gazetelere sansür getirdi, eğitimi sıkı kontrol altına aldı. Bu arada devlet güdümünde ekonominin faşistleştirilmesi amacıyla tüm ülke tren rayları ve otobanlarla kaplandı.

çiftçileri sürekli teşvik etti, tarım ve endüstrinin canlanmasını sağladı buna bağlı olarak da İtalya’da işsizlik azaldı. Tüm bunlar Mussolini’nin kitleler üzerindeki popülaritesini arttırdığı gibi Hitler’i de büyük bir etki altında bıraktı.

Uluslararası arenada güçlendiğini ispat etmek için 1935’te Habeşistan’a asker çıkardı. uzun ve nedensiz bir savaş sonunda Habeşistan’ı işgal eden İtalya, 1936 yılında Nazi Almanyası ile Berlin-Roma Mihverini kurdu. II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan Ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar’da Müttefikler’e karşı mağlup oldu.

Almanya’dan aldığı destek ile işgal ettiği bölgelerde direndi ancak İtalya’da gücünü kaybetmeye başladı.

Komünistler önderliğindeki direnişçilerin ülkede etkili olması ve müttefiklerin 1943’de Sicilya’ya çıkartma yapmasının ardından Kral Victor Emmanuel III, Mussolini’yi görevden aldı.

Almanya; Kuzey İtalya’yı işgal etti ve Alman paraşütçüleri Mussolini’yi 12 Eylül 1943’te Gran Sasso’da tutuklu bulunduğu otelden kurtararak uçakla Viyana’ya kaçırdı. İtalyan Sosyal Cumhuriyeti’ni kurdu ve kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdürdü.

Mussolini, Nisan 1945’de yani savaşın son günlerinde tanınmamak için Alman üniforması giyerek metresiyle beraber kaçmaya çalışırken İtalyan direnişine mensup partizanlar tarafından yakalandı ve göğsünden vurularak öldürüldü.

Ertesi gün Mussolini’nin, sevgilisinin ve birkaç yandaşının cesedi Milano’da Loreto Meydanı’nda başaşağı sallandırıldı.