Albert Camus kimdir? Albert Camus biyografi

Biyografi
20. yüzyılın en güçlü yazarlarından Albert Camus kimdir? Albert Camus biyografi… Albert Camus kitapları… Albert Camus, 7 Kasım 1913 yılında, Cezayir’de dünyaya geldi. Yoksul bir aileden dü...
EMOJİLE

20. yüzyılın en güçlü yazarlarından Albert Camus kimdir? Albert Camus biyografi… Albert Camus kitapları…

Albert Camus, 7 Kasım 1913 yılında, Cezayir’de dünyaya geldi. Yoksul bir aileden dünyaya gelen Camus’un babası Alsaslı annesi ise İspanyoldur. Babası I. Dünya Savaşı’nda ölmüştür.

Gençliğinde futbolla ilgilenen Albert Camus tüberküloza yakalanınca futbolu bırakmak zorunda kalmıştır. 1950’li yıllarda bir spor dergisinde yazdığı yazıda “Ahlak ve insanın yükümlülükleri hakkında güvenebileceğim ne biliyorsam onu futbola borçluyum” demiştir.

Cezayir Üniversitesi’nde okuyan Albert Camus, 1936 yılında Felsefe eğitimini tamamlamıştır.

Bir dönem Fransız Komünist Partisi’ne katılan Camus, sonrasında Troçkist suçlamasıyla partiden atılmıştır.

1939 yılında verem hastalığından dolayı orduya kabul edilmemiştir.

Albert Camus, “Yabancı” ve “Sisifos Söylencesi” kitaplarını 1941 yılında çıkarmıştır. Aynı yıl Paris’in Alman ordusu tarafından işgali ve komünist gazeteci Gabriel Peri’nin gözleri önünde idam edilmesiyle başkaldırmış, Paris-Soir ekibiyle Bordeaux’a girmiştir.

2. Dünya Savaşı’nda Naziler’e karşı oluşmuş Fransız Direnişi’ne katılan Camus, bu direnişin parçası olarak “Combat” adında bir gazete yayımlamaya başladı.

1955 ve 1956 yıllarında Fransız “L’Express” dergisinde yazan Camus, 1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Genel yaklaşım bu ödülü “Düşüş” romanı için değil, idam cezasına karşı yazdığı “Réflexions Sur la Guillotine” makalesi için verildiğidir.

Albert Camus, 4 Ocak 1960’ta, Sens yakınlarındaki küçük Villeblevin kasabasında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Öldükten 10 yıl sonra “Mutlu Ölüm”, 1995 yılında ise hâlâ bitmemiş olan “İlk Adam” kitabı yayınlanmıştır.

Albert Camus’un kitapları

ROMANLARI:

Yabancı (1942)

Veba (1947)

Düşüş (1956)

Mutlu Ölüm (1970)

İlk Adam (1995)

HİKÂYELERİ:

Sürgün ve Krallık (1957)

DENEMELERİ:

Sisifos Söyleni (1942)

Denemeler

Tersi ve Yüzü (1937)

Başkaldıran İnsan (1951)

Düğün ve Bir Alman Dosta Mektuplar (1945)

Ölüm Cezası Üstüne Düşünceler

OYUNLARI:

Avusturya’da İsyan

Caligula

Yanlışlık

Sıkıyönetim

Adiller