Ahmet Çalık kimdir?

Biyografi
Ahmet Çalık, 1958 Malatya doğumlu. 1981 yılında Ortadoğu Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş’yi kurarak ticari hayatına başlayan Ahmet Çalık, Forbes’un en zenginler listesinde yer alıyor. 1981 yılında...
EMOJİLE

Ahmet Çalık, 1958 Malatya doğumlu. 1981 yılında Ortadoğu Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş’yi kurarak ticari hayatına başlayan Ahmet Çalık, Forbes’un en zenginler listesinde yer alıyor.

1981 yılında ilk şirketi olan Ortadoğu Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş.’yi kuran Ahmet Çalık, 1997 yılında grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding’i kurdu.

Çalık, ilk büyük sanayi yatırımını 1987 yılında kurduğu Gap İplik ve Gap Güneydoğu Tekstil fabrikaları ile gerçekleştirdi. 

Aynı dönemde, uluslararası faaliyet ve yatırım hedefleri doğrultusunda ilk yurtdışı yatırımlarına Orta Asya ülkelerinde başladı. 

1993 yılından itibaren Türkiye’de edinmiş olduğu ticari deneyimlerini yurtdışına taşıyarak faaliyet gösterdiği coğrafyalarda enerji, telekomünikasyon, finans, inşaat, medya, tekstil ve ticaret alanlarında önemli yatırımlara imza attı.1997 yılında tüm grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding’i kurdu. 

1999 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti Üstün Hizmet Madalyası, Haziran 2002’de Üstün Hizmet Madalyası (Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı), 2006 yılında da T.B.M.M. Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen Ahmet Çalık, Çalık Holding’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.