Yurt dışından telefon getirenler, dikkat

Teknoloji Firmaları
Yurt dışından getirdiğiniz cep telefonunu kayıt ettirmek istediğinizde “Pasaporta kayıtlı cep telefonu bulunmaktadır” şeklinde uyarı alabilirsiniz. Şikayetvar’ın haberine göre; pasaport bilgileri çalı...
EMOJİLE

Yurt dışından getirdiğiniz cep telefonunu kayıt ettirmek istediğinizde “Pasaporta kayıtlı cep telefonu bulunmaktadır” şeklinde uyarı alabilirsiniz. Şikayetvar’ın haberine göre; pasaport bilgileri çalınıyor ve birçok pasaport sahibi savcılığın yolunu tutuyor.

Yurtdışından gelen cihazlarda ülkemizde başlatılan bir uygulama ile pasaport üzerine İMEİ kaydı yapılması zorunluluğu oluşturuldu. İMEİ kaydı yapılacak pasaport ile son 2 yıl içerisinde başka telefon kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan pasaport üzerine 2 senede bir yeni kayıt alınabilir. Kaçak olarak ülkeye sokulan telefonların önüne geçmek amacıyla başlatılan bu uygulama pasaport bilgi hırsızlığını da beraberinde getirdi.

İşte pasaport bilgileri çalınarak mağdur olan vatandaşların şikayetleri şöyle:

‘Pasaport Üzerine Kayıtlı Cep Telefonu Bulunmaktadır’ Uyarısı Şok Etti

Halil Y.: “Yurt dışından teyzem telefon getirdi. 115 TL vergisini yatırarak, e devlet şifresi ile pasaportuna kayıt ettirmeye çalışırken ‘Bu pasaport üzerine kayıtlı cep telefonu bulunmaktadır’ uyarısını aldı. Daha önce kesinlikte pasaportuna cep telefonu kayıt ettirmemiş. Pasaport bilgileri çalınmış.Savcılığa gidip pasaport üzerideki telefonu düşürdük.Pasaport işlemleri e devlet üzerinden yapılsın.”

Remzi G: “Pasaportumuza bilgimiz dışında bir gsm bayiinden bir telefon kaydedilmiş. Bunu tespit ettik ve iptalini istediğimizde bize savcılığa gitmemiz söylendi. Duruşma ve avukat işleriyle neden uğraşalım ki biz bu işlemi biz yapmadık dememizin yeterli olması gerekir.”

Sercan B. “Yurt dışından getirdiğim telefonu kayıt ettirmek isterken ‘Pasaport üzerine kayıt bulunmaktadır’ uyarısını aldım. Ben kimliğimi ve pasaportumu hiç kaybetmedim nasıl olur da pasaportuma telefon kayıt ettirilir. Kayıt yapılan pasaport üzerine 2 yıl kayıt yapılmayacağı söylenince savcılığa başvurdum.”

technologic.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme