Pedometre nedir, ne işe yarar?

Teknoloji Firmaları
Pedometre, dilimize adımsayar olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, insanların yürüme mesafesini ve attıkları adım sayısını ölçmeye yarayan, vücudun uygun bir yerine takılabilen bir cihaz...
EMOJİLE

Pedometre, dilimize adımsayar olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, insanların yürüme mesafesini ve attıkları adım sayısını ölçmeye yarayan, vücudun uygun bir yerine takılabilen bir cihazdır. Kişi yaşlandıkça bazı hastalıklar baş gösterebilmektedir. Ve bu sebeple de bazı diyet programları ve spor aktiviteleri uygulamaya başlamaktadırlar. Bu amaçla da bol yürüyüşler yapılmaktadır.

Pedometre yani adımsayar cihazı, kişinin sağlıklı yaşam bilincini arttırdığı gibi, yürüyüşlerin ne denli etkili olduğunun farkına varılmasını sağlar. Pedometre kullanarak, günlük spor faaliyetlerini kontrol etme imkanı sağlar.

Adımsayar nasıl kullanılır?

Adımsayardan doğru verileri elde edebilmek için, cihazın uygun şekilde konuşlandırılması gerekmektedir. Cihazın vücudunuzun uygun bir bölümüne, örneğin belin sağına ya da soluna takılması daha uygundur. Yürüyüşe geçildiği zaman, pedometrenin doğru çalışıp çalışmadığını test etmek için, belli bir süre adımların sayılması doğru olacaktır. Pedometre takılırken eğik ya da karşıya bakar şekilde olması, adımların yanlış sayılmasına sebep olabilir.

Basit bir pedometre sayesinde adım sayılarını, yürünen mesafeyi, harcanan enerjiyi yani kaloriyi ölçme imkanı bulunmaktadır. Biraz daha geliştirilmiş olan pedometre ile bu ölçümler kaydedilebilmekte ve eski kayıtlarla karşılaştırılabilmektedir. Boy ve adım uzunluğunun girilebildiği daha hassas ölçüm yapabilen pedometreler de bulunmaktadır. Akıllı telefonların gündelik hayata girdiği bu dönemde, yüklenecek bir uygulama ile akıllı telefonlar da bir adımsayar görevi görebilmektedir.

Mailce.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme