Paralar ‘cep’te kalacak

Teknoloji Firmaları
CEP, sabit telefon, internet ve ödemeli TV aboneliklerini erken sonlandıranlar, artık yüksek iptal bedelleri ödemek zorunda kalmayacak. Aboneler, işletmecilerin sunduğu, başta cep telefonu ve internet...
EMOJİLE

CEP, sabit telefon, internet ve ödemeli TV aboneliklerini erken sonlandıranlar, artık yüksek iptal bedelleri ödemek zorunda kalmayacak.

Aboneler, işletmecilerin sunduğu, başta cep telefonu ve internet olmak üzere elektronik haberleşme hizmetlerinde taahhütlerini sonlandırmak istediklerinde, aldıkları indirimler ya da kalan ayların toplam bedelleri seçeneklerinden, kendileri için avantajlı olan tutardan sorumlu olacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, tüketicileri korumak amacıyla elektronik haberleşme hizmeti veren işletmecilere yeni yükümlülükler getirildiğini söyledi. 6, 12 ve 24 ay gibi uzun sürelerle taahhütlü kampanyalara katılarak, aboneliklerini erken sonlandıran vatandaşların yüksek iptal bedelleriyle karşılaşmasının önüne geçileceğini belirten Acarer, "Bu vatandaşlar aldıkları indirimler ya da kalan aylarının toplam bedelleri seçeneklerinden, kendileri için avantajlı olan tutardan sorumlu olacak" dedi. Acarer, 1 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girecek olan ‘Taahhütlerde Yer Alan Cayma Bedelleri’ konulu kurul kararı ile operatörlerin, taahhüt imzalandıktan sonra hizmet şartlarında değişiklik yapmasının da önüne geçildiğini kaydetti.

SATAN DA SORUMLU

Zaman zaman abonelerin, taahhüt bitiş tarihini hatırlamaması, taahhüt iptal bedeli hakkında bilgilendirilmemiş olması gibi sebeplerle de yüksek iptal bedelleriyle karşılaşabildiğini anlatan Acarer, şöyle devam etti: "İşletmeciler abonelere gönderdikleri faturalarda, taahhüdün ne zaman biteceği ve ne kadarının tamamlandığı hakkında bilgi verecek. Taahhüt iptal bedeline konu olan indirimler de abonelere koyu harflerle yazılı olarak bildirilecek." Öte yandan Tayfun Acarer, kampanyayla taahhütlü olarak satılan cihazlarda çıkan bozukluk ve hata gibi ayıplardan işletmecilerin de sorumlu olmasına ilişkin yükümlülük getirdiklerini sözlerine ekledi.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme