Opel Astra, Almanya’da üretilmeyecek

Teknoloji Firmaları
General Motors’a bağlı Opel şirketi en önemli modellerinden olan Opel Astra’nın 2015 yılından itibaren 300 milyon euro yatırım yapacağı İngiltere’nin Ellesmere Port ile Polonya’...
EMOJİLE

General Motors’a bağlı Opel şirketi en önemli modellerinden olan Opel Astra’nın 2015 yılından itibaren 300 milyon euro yatırım yapacağı İngiltere’nin Ellesmere Port ile Polonya’nın Gliwice kentinde üretileceğini, Almanya’nın Rüsselsheim kentindeki Opel Astra üretiminin durdurulacağını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Rüsselsheim’daki fabrikada Opel Vauxhall modelinin üretimine ağırlık verileceği, bunun somut olarak nasıl gerçekleştirilebileceğinin şirket yönetimi ile işçi temsilcileri arasında yapılacak görüşmelerde belirleneceği kaydedildi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan General Motors 2002 yılından bu yana Opel markası ile toplam 10 milyar euro zarar etmişti. 5 yıldır ana şirketin Avrupalı kardeş firmaları Alman Opel ve İngiliz Vauxhall çalışanları işlerini kaybetme tehlikesini yaşarken Avrupa’da satışları düşen General Motors’un İngiliz Vauxhall Ellesmere Port Fabrikası’nı kapatarak Opel’in Astra modelinin üretimi buraya kaydırması bekleniyordu. Zafira modelinin ise Bochum kentinde üretimine son verilecek ve buradaki tesisler kapanacağı iddia edilirken üretimin Frankfurt yakınlarındaki Rüsselsheim kentindeki tesislere taşınacağı öne sürülmüştü.

Yapılan hesaplamalarda Opel Astra’nın Almanya’da üretilmesinin, şirkete Macaristan’da ya da Polonya’da üretilmesinden 1500 euro daha pahalıya mal olduğu hesaplanmıştı. Rüsselsheim, Bochum, Kaiserslautern ve Eisenach’ta 22 bin işçi çalışıyor.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme