O, Dünyanın En İncesi

Teknoloji Firmaları
Ses kaynağının platformdan, mekandan ve cihazlardan bağımsız bir şekilde üretilmesi farklı açılardan birçok dezavantaja sebep oluyor. Artan maliyetler, her yere kolayca entegre edilememesi gibi sorunl...
EMOJİLE

Ses kaynağının platformdan, mekandan ve cihazlardan bağımsız bir şekilde üretilmesi farklı açılardan birçok dezavantaja sebep oluyor. Artan maliyetler, her yere kolayca entegre edilememesi gibi sorunlar Warwick Üniversitesi mühendislerinin geliştirdiği folyo inceliğindeki esnek hoparlörlerle tarih olabilir. Oldukça hafif ve düşük maliyetli olan hoparlör sadece 0.25mm kalındığında. Esnek olması da kullanım alanını inanılmaz boyutlarda genişletiyor. Bu özellikleriyle araç içinde tavana, ev ve iş yeri duvarlarına veya estetik bir şekilde duvardaki bir tabloya uygulanabilmesini sağlıyor. İngiltere’deki Warwick Üniversitesi tarafından faaliyeti sürdürülen Warwick Audio Technologies firması bünyesinde geliştirilen ürüne ‘Flat, Flexible Loudspeaker’ (FFL, düz, esnek hoparlör) adı verilmiş.

Warwick Audio Technologies CEO’su Steve Couchman, şu an evlerde ve araçlarda kullanılan hoparlörlerin yerini alabileceği görüşünde. Ayrıca umuma açık alanlarda kullanılan anons ve bildiri sistemleri için de büyük avantaj. "Bunun gerçekten yenilikçi bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz. Boyutları ve esnekliği oldukça dar alanlarda uygulanabilir olmasını sağlıyor. Otomotiv firmaları hafifliği ve inceliği konsolda baş seviyesinin altında değil yukarıya entegre edilebilir olması sayesinde yakından ilgileniyor." diyor.

 Daha esnek, daha iyi ses yayını
Mevcut tüm hoparlörler kaynaktan gelen elektrik sinyalini ses dönüştürme yoluyla çalışır. Genelde sinyal manyetik alan yaratmak için kullanılır, bu da mekanik bir koni içerisinde titreşime dönüştürülerek ses oluşturulur. Warwick Audio Technology’nin geliştirdiği FFL teknolojisi ise ince, iletken ve izole malzemelerden üretiliyor. Elektrik sinyaline maruz kaldığında materyalin kendisi titreyip sesi üretiyor. Katmanlardan oluşan hoparlör sinyali yayarak tüm malzemenin titreyip sesi doğrusal olarak yaymaya başlıyor.

Teknoloji hazır
FFL ilk olarak Dr Duncan Billson ve Profesör David Hutchins tarafından geliştirilmiş. İki ince folyo arasında pişirme kağıdından bir izolasyon katmanı ekleyen mühendisler ses üretmeyi başarmışlar. O günden beri üzerinde çalıştıkları teknolojiyi hem tasarım hem performans açısından çok geliştirdiler. Şu an teknolojinin ticari uygulamaya hazır olduğunu belirtiyorlar. İlk ticari ürünün bu yıl içerisinde kullanılmaya başlamasını hedefliyorlar.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme