Microsoft’tan hatasını ifşa eden Google’a tepki

Teknoloji Firmaları
Microsoft’un yazılım hatası, Google’ın yeni girişimi “Project Zero” kapsamında ifşa edildi. Google, Windows 8.1 sürümünü etkileyen hatayı 13 Ekim 2014 tarihinde Microsoft’...
EMOJİLE

Microsoft’un yazılım hatası, Google’ın yeni girişimi “Project Zero” kapsamında ifşa edildi.

Google, Windows 8.1 sürümünü etkileyen hatayı 13 Ekim 2014 tarihinde Microsoft’a bildirdi. 11 Ocak’ta da hatanın detaylarını yayınladı.

Arama motoruna tepki gösteren Microsoft’un Araştırma Yöneticisi Chris Betz ise yazdığı blog yazısında, “Google’dan müşterileri korumak için Salı günü biz yamayı yayınlayana kadar, -13 Ocak- bilgilerini saklayarak bize yardımcı olmasını rica ettik. Google’ın hatayı ifşa edeceğini duyurduğu tarihi geçirmiş olsak da, aldıkları kararın prensiplerine uymaktan ziyade, ‘Yakaladım seni!’ gibi bir tavır olduğunu düşünüyoruz. Ama sonuçta etkilenen müşteriler olacak. Google’ın doğru bildiği her zaman müşteriler için de doğru olmuyor. Google’ı ortak amacımız olan müşterileri korumak konusunda uyardık” dedi.

90 gün süre

Google’ın “Project Zero” ile kapsamında popüler yazılımlarda hata arıyor ve üreticilere hatayı düzeltmeleri için 90 gün süre veriyor.

Proje ile alanında uzman insanları işe alarak internetteki güvenlik açıklarının bulunması ve güvenlik sorunlarını daha hızlı çözmeleri için şirketlere baskı yapılması amaçlanıyor.

Farklı görüşler

Google’ın hataları yayınladığı site hakkındaki tartışmalar uzmanları ikiye bölmüş durumda.

Bir yazılımcı, “Google’ın yaptığı şey çok yanlıştı. Onlarda bütün OS kodları yok, yani sorunu çözmek için kodu yeniden yazmanın ne kadar zaman alacağı hakkında bir fikirleri yok. Fazladan yapılan kodlamalarda süreç içinde başka şeylerin bozulmadığından emin olmak için daha fazla zaman harcanır” derken, bir diğeri “Google şeytan değil. Microsoft uyumayıp zamanında hatanın oluştuğu zayıf yerleri tamir edebilirdi. İyi iş çıkardın Google” yorumunu yaptı.

BBC’nin haberine göre Google yetkilileri ise konu ile ilgili olarak BBC’nin yorum taleplerine henüz cevap vermedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur