Microsoft da zam yapmaya başladı

Teknoloji Firmaları
Microsoft gelecek ay itibariyle “Kullanıcı-müşteri erişim lisansı” uygulaması başlatacak. Şirket bu hamleyle birden fazla modelde kendi yazılımını kullanan bazı şirketlere daha fazla maliy...
EMOJİLE

Microsoft gelecek ay itibariyle “Kullanıcı-müşteri erişim lisansı” uygulaması başlatacak. Şirket bu hamleyle birden fazla modelde kendi yazılımını kullanan bazı şirketlere daha fazla maliyet anlamına gelecek.

Yeni uygulamayla birlikte Microsoft yazılımı alan bir şirket SharePoint gibi uygulamaları satın aldığı zaman artık hem yazılım hem de kullanacak kişi sayısı için para ödeyecek.

ŞİRKETLERE MALİYETİ ARTACAK

Bu şekilde 10 bin çalışanı olan bir şirketin 1000 çalışanı olan bir firmaya göre Microsoft’a daha fazla para ödeyecek.

Microsof’un iki çeşit müşteri erişim lisansı yani CAL uygulaması var. Bunlardan biri cihazlar için. Bu lisans kullanıcı sayısının bir önemi olmadan sadece cihaz için ödenen para. Bu bir bilgisayarın birden fazla çalışan tarafından paylaşıldığı şirketler için iyi bir durum.

Diğer lisans ücreti ise kullanıcılar için ve her kullanıcı için ayrı bir fiyat. Bu da çalışanlarının iş dosyalarına ve e-postalarına evdeki bilgisayarlarından, tabletlerinden ve akıllı telefonlarından erişimine izin veren şirketlerin yararına.

FİYAT YÜZDE 15 ARTACAK

Eskiden hem cihaz hem de kullanıcı lisansları ayrı maliyete denk geliyordu ve kullanıcı lisansı evden çalışmayı kolaylaştırdığı için şirketler tarafından daha fazla tercih ediliyordu.

Ancak 1 Aralık itibariyle Microsoft kullanıcı lisansının fiyatını yüzde 15 artıracak.

Microsoft ile uzun vadeli anlaşma yapan şirketler bu fiyat artışından etkilenmeyecek. Fiyat artışı anlaşama tarihinin bitişinin ardından yürürlüğe girecek.

Şirketler işletmelerinde genelde Windows ihtiyacı duydukları için bu fiyat artışına karşı çaresiz.

dünyaekonomi.com

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme