FBI talep üzerine bir iPhone şifresini daha kırdı

Teknoloji Firmaları
ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile Apple, San Bernardino saldırganı Syed Farook’un iPhone’undaki verilere ulaşılması için şifre kırılma talebi nedeniyle mahkemelik olmuştu. Sonunda FB...
EMOJİLE

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile Apple, San Bernardino saldırganı Syed Farook’un iPhone’undaki verilere ulaşılması için şifre kırılma talebi nedeniyle mahkemelik olmuştu.

Sonunda FBI, üçüncü bir tarafın yardımıyla şifreyi kırmanın yolunu bulduğunu duyurdu ve Apple’ın yardımına ihtiyacı kalmadı.

Associated Press haber ajansının haberine göre bu açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden bu sefer Arkansas polisi de, bir çifti öldürmekle suçlanan iki gence ait iPhone ve iPod’un şifrelerinin kırılması için FBI’a başvurdu.

FBI da cinayet davasının çözülmesi için yardım etmeyi kabul etti.

Hâkim, de savcıların FBI’a başvurmaları için Arkansas davasını 28 Mart’a erteledi.

‘Takdirle karşılıyoruz’

Cep telefonlarına ulaşılmak istenen 18 yaşındaki Hunter Drexler ve 15 yaşındaki Justin Staton, geçen yıl Temmuz ayında Robert ve Patricia Cogdell’i Arkansas, Conway’deki evlerinde öldürmekle suçlanıyor.

Staton’u, Cogdell ailesi, torunları gibi büyütmüştü.

Associated Press’e konuşan Faulkner Savcısı Cody Hilland, “FBI’ın işbirliğini ve yerel emniyet teşkilatından ortaklarına yardımını her zaman takdirle karşılıyoruz” dedi.

Drexler’in avukatı ise, cep telefonundaki verilerin kendilerini ‘kaygılandırmadığını’ söyledi.

Apple, San Bernardino saldırganı Farook’un davası görülürken “yazılımlarında tüm iPhonelara ulaşmayı sağlayacak bir açık kapı bırakmasını” isteyen FBI’ı reddetmişti.

Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri de Apple’ı destekledi.-BBC Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme