Facebook ve Google arasındaki en büyük fark

Teknoloji Firmaları
Sosyalmedya.co’dan Alparslan Demir’in yazısı… İki şirket de devasa kampüsleri ve çalışanlarına dağıttığı ikramiyeleriyle biliniyor. Olay şirket içi kültüre gelince ikisi arasında biraz fark var. Geçti...
EMOJİLE

Sosyalmedya.co’dan Alparslan Demir’in yazısı…

İki şirket de devasa kampüsleri ve çalışanlarına dağıttığı ikramiyeleriyle biliniyor. Olay şirket içi kültüre gelince ikisi arasında biraz fark var.

Geçtiğimiz yıl Webrazzi Summit‘te konuşmacı olan Paul Adams’ı hatırlayanlar olacaktır. Intercom’da Ürün Müdürü Yardımcısı olan Paul Adams, 2007’den 2010’a kadar Google’da daha sonra da 2011’den 2013’e kadar da Facebook’ta çalışmış.

Paul öncelikle iki şirketin de bazı benzer özellikleri olduğunu söylüyor. İki şirket de misyon olarak “insanların birbiriyle iletişim kurmasına ve doğru bilgiyi bulmalarına yardımcı olmak” politikası belirlediğini söylüyor. Aradaki fark ise bunu yaparken izledikleri yol.

Paul kendisi için en büyük farkı: “Google, daha çok mühendislik tabanlı çalışmalar yapıyor ve büyük teknik problemleri çözme işini yapıyor. Facebook ise daha çok son kullanıcı ile ilgili işlere odaklanıyor.” şeklinde açıklıyor. Facebook’un da olağanüstü mühendislik başarıları olduğunu kabul ediyor ama bunun Facebook’un asıl misyonu olmadığını da hatırlatıyor.

Aynı zamanda iki şirketin de sosyal psikolojik firmalar olduğunu savunuyor. İkisinin de insanların iletişim seçeneklerini zenginleştirmeyle uğraştığını söylüyor.

Paul, Facebook’un insanların birbiriyle iletişim kurmasını sosyo-psikolojik olarak şöyle gördüğünü söylüyor: “Bundan 100 yıl öncesine kadar, köyde şehirde veya bir toplulukta herşey daha küçüktü ve dedikodu çok daha hızlı yayılırdı. Herkes birbirini tanır ve geceleri kapılarını açık bırakarak uyurdu. Facebook burdan yola çıkarak neyin değiştiğini ve bunu nasıl tekrar yapabileceklerini düşünüyor. Ayrıca insanların Facebook gibi bir teknolojiyi kullanarak kurdukları iletişimin ne anlama geldiğini sorguluyor. ”

googlecircles

Google’ın iletişime bakış açısınaysa Google+’ta bulabileceğimizi belirten Paul Adams sordukları temel soruya :“Google+’daki algoritmayı nasıl daha iyi geliştirebiliriz ve insanlar arasındaki yakınlık düzeyini nasıl belirleriz.” şeklinde olarak açıklıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme