Burada Mesai Kavramı Yok!

Teknoloji Firmaları
Google’ın San Francisco Silikon Vadisi’nde bulunan merkez kampusunda, 50’ye yakın binadan oluşan bir alanda toplam 10 bin çalışan bulunuyor. Şirketin hem daha az enerji tüketmek hem ...
EMOJİLE

Google’ın San Francisco Silikon Vadisi’nde bulunan merkez kampusunda, 50’ye yakın binadan oluşan bir alanda toplam 10 bin çalışan bulunuyor. Şirketin hem daha az enerji tüketmek hem de çalışanlarının sağlığı için yaklaşık 45 bin metrekarelik bu kampusunde bulduğu çözüm ise oldukça çevreci.

Google çalışanları bir binadan diğerine kampüse ait olan ve üzerinde Google’ın logolarını barındıran bisikletlerle gidiyor. Bu çözüm sadece ‘çevreci’ bulunduğu için tercih edilmemiş. İşin arka planında tüm yemek çeşitlerinin ücretsiz olduğu düşünüldüğü obeziteyle mücadele de var.

Çünkü, Google’da şirket politikası gereği her 150 adımda bir restoran veya yemek büfesi bulunduğu için, Google’da yeni işe başlayanların şirketteki ilk yılında 10 -15 kilo aldığı gözlenince, çözüm bisiklette bulunmuş. Bu bisikletleri çalışanların yanı sıra ziyaretçiler de ücretsiz olarak kullanabiliyor. Kampusta ayrıca 6 spor salonu bulunuyor.

ELEKTRİĞİNİ ÜRETİYOR
Çalışanların stressiz bir ortamda teknolojik yeniliklere odaklanması için merkezde organik ürünlerin yetiştirildiği bir bahçe bile bulunuyor. Bahçedeki en favori ürün ise organik domates. Mesai kavramının bulunmadığı kampusta, isteyen istediği saatte gelip, kampusun istediği bir alanında çalışabiliyor. Google kampusundeki tüketilen elektriğin üçte biri yine kampusta yer alan güneş enerjisi panellerinden elde ediliyor. Google’ın uzay gemisinden esinlenerek tasarlanan yeni kampusu de yine Silikon Vadisi’nde yer alacak. Vadinin Sunnyvale bölgesinde yer alacak 2014’te açılması beklenen yeni kampüste 6 bin kişi çalışacak.

Milliyet