Bundan böyle Siri Türkçe konuşacak

Teknoloji Firmaları
Son yıllarda akıllı telefonlarda sesli komutları anlayan yapay zeka yazılımları yer alıyor. Apple’da Siri adındaki bu kişisel asistanın Windows Phone’daki karşılığı Cortana. Bu tip kişisel...
EMOJİLE

Son yıllarda akıllı telefonlarda sesli komutları anlayan yapay zeka yazılımları yer alıyor. Apple’da Siri adındaki bu kişisel asistanın Windows Phone’daki karşılığı Cortana.

Bu tip kişisel asistanların en büyük sorunu belli başlı dillerde destek veriyor olmaları. Bu yüzden sadece bu dildeki komutları anlayabilen bu asistanlarla İngilizce gibi temel ve yaygın dillerde konuşmak gerekiyor. Henüz Türkçe komutları anlayan kişisel asistan bulunmuyor.

Apple’da yer alan Siri isimli asistanın anladığı dil sayısı artıyor. Bu konuda adım atmaya başlayan şirket aralarında Türkçe’nin de bulunduğu dilleri konuşan Siri Dil Mühendisi (Bulut Servisleri Yerelleştirmesi) ilanı verdi. Aranan yazılım mühendisinin iyi derecede Türkçe konuşması bekleniyor. İlanda yer alan farklı dillerde arasında Rusça, Arapça, Almanca, İngiliz İngilizcesi ve Norveçce de bulunuyor. Verilen ilanda ‘gelin ve Siri’ye yeni dilleri konuşma ve anlamayı öğreten ekibimize katılın’ ifadesi yer alıyor.

Bu adımla beraber kısa sürede Siri’nin Türkçe desteğine kavuşması beklenmiyor. Ancak Apple’ın güncellenen işletim sistemi iOS 8’in sonbaharda piyasaya sürüleceği düşünüldüğünde bir yandan Siri’nin yerelleşmesi için adım atılması mantıklı görünüyor. Apple’ın konuyla ilgili ilanları firmanın internet sitesinde yayınlandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur