Apple, Türkiye’nin Üç Sıra Gerisinde

Teknoloji Firmaları
Dünyanın önde gelen teknoloji devi Apple’ın piyasa değeri artmaya devam ediyor. Apple’ın New York Borsası’ndaki hisse fiyatı 536,37 dolara kadar yükseldi. Böylece şirketin piyasa değ...
EMOJİLE

Dünyanın önde gelen teknoloji devi Apple’ın piyasa değeri artmaya devam ediyor.

Apple’ın New York Borsası’ndaki hisse fiyatı 536,37 dolara kadar yükseldi. Böylece şirketin piyasa değeri ilk kez 500 milyar doların üzerine çıktı.

Önümüzdeki hafta yeni iPad’i tanıtmaya hazırlanan şirketin hisseleri bu yıl yüzde 32.4 yükseldi.

Apple bu piyasa değeriyle diğer ABD’li şirketlere de fark atmış durumda. Exxon Mobil’in piyasa değeri 410.7, PetroChina’nın 281.9, Microsoft’un 267.4 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Apple bu performansa rağmen 500 milyar dolar barajını aşan ilk şirket değil. Daha önce PetroChina, Exxon, Microsoft, General Electric ve Cisco Systems piyasa değeri bu seviyeyi aşan şirketler oldu.

ARTIK DÜNYANIN 20. BÜYÜK ÜLKESİ

500 milyar doları aşan Apple bir ülke olsa, dünyanın ilk 20 ekonomisi arasına girecekti. Daha önce 468 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın 21. ekonomisi konumuna gelen Apple, son yükselişle Polonya’yı da geride bıraktı.

Apple Belçika, Norveç, İsveç, Portekiz gibi ülkelerin önünde yer alıyor. Apple’ın önünde 19. sırada 528 milyar dolarlık büyüklükle İsviçre bulunuyor.

TÜRKİYE’YLE FARK 235 MİLYAR DOLAR

IMF’nin 2010 verilerine göre, dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip olan Türkiye’nin ekonomik büyüklüğü 735 milyar dolar. Üç sıra arkada bulunan Apple ile Türkiye arasında 235 milyar dolarlık fark var.

Şirketin 1 trilyon dolarlık değere yükselmesi için hisse fiyatının 1073 dolara çıkması gerekiyor.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme