Apple: Lion İlk Gün 1 Milyon Kez İndirildi

Teknoloji Firmaları
Çoklu dokunmatik özelliği, Mission Control görev yöneticisi, tam ekran uygulamalar, entegre Mac App Store, uygulamaları kolayca çalıştıran LaunchPad, sistemi yeniden başlattığınızda kaldığınız yerden ...
EMOJİLE

Çoklu dokunmatik özelliği, Mission Control görev yöneticisi, tam ekran uygulamalar, entegre Mac App Store, uygulamaları kolayca çalıştıran LaunchPad, sistemi yeniden başlattığınızda kaldığınız yerden uygulamaları çalıştıran Resume, dökümanları otomatik kaydeden AutoSave gibi 250’den fazla yenilik getiren OS X Lion sürümünün Mac App Store üzerinden satışa sunulacağı açıklanmıştı.

Böylece Apple hem kutu içinde satılan işletim sisteminin perakende masrafından kurtulacak hem de daha kolay ulaşılabilmesini sağlayacaktı. Nihayet OX S Lion’un bireysel kullanıcı versiyonu 29.99$’dan sunucu versiyonu 49.99$’dan 20 Temmuz’da Mac App Store’dan satışa sunuldu. 4GB büyüklüğündeki dosya Apple’ın sunucularından indirilebiliyor.

Bir işletim sisteminin internet üzerinden resmi olarak indirilebilir olması çok alışıldık bir durum değil. 4GB’lik bir dosyaya yüklenilmesi nedeniyle Apple’ın sunucularında sıkıntı yaşanacağı hatta çökmelere neden olacağı eleştirileri yapılmıştı. Ancak beklenen olmadı ve Apple yeni pazarlama stratejisinde ne kadar haklı olduğunu gösterdi.

Apple dün yaptığı duyuruda OS X Lion sürümünün ilk gün 1 milyondan fazla indirildiğini ve tarihte en hızlı satılan Mac işletim sistemi olduğunu açıkladı. Küçük bir hesapla indirme trafiğinin 3.6 Petabyte seviyesine çıktığını söyleyebiliriz.

Apple Global Ürün Pazarlama başkan yardımcısı Philip Schiller, OS X Lion’ın müthiş bir başlangıç yaptığını ve gelen tepkilerin fantastik olduğunu belirtti.

Mac App Store 123 ülkede erişilebilir durumda. Kullanıcılar iTunes hesaplarıyla mağazaya ulaşabiliyorlar. Ancak mağaza uygulamasını kullanabilmek için işletim sistemini Mac OS X 10.6 sürümünden sonrasına güncellemek gerekiyor.

Donanım Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme