Apple Bir Tek O Endişelendiriyor

Teknoloji Firmaları
iPhone ve iPad satışlarıyla son yılların en hızlı yükselen teknoloji şirketi olan Apple, dünya devlerini geride bırakırken, bir şirket var ki Apple’ı fazlasıyla tedirgin ediyor. Teknoloji sektör...
EMOJİLE

iPhone ve iPad satışlarıyla son yılların en hızlı yükselen teknoloji şirketi olan Apple, dünya devlerini geride bırakırken, bir şirket var ki Apple’ı fazlasıyla tedirgin ediyor.

Teknoloji sektörünün son yıllarda parlayan ismi olan Apple, akıllı telefon ve tablet bilgisayar satışlarını hızla artırırken, gözler bu güz döneminde satışa sunulması beklenen iPhone 5’e çevrilmiş durumda.

Ancak tüm bu olumlu gelişmelere rağmen Apple’ı fazlasıyla tedirgin eden bir şirket var. Bu şirket Android yazılımıyla akıllı telefon pazarında hakimiyetini kuran Google, bilgisayar pazarının bir numarası olan Microsoft veya tablet bilgisayar alanında yıllardır faaliyet gösteren Amazon değil; 2004 yılında bir üniversite öğrencisinin, Mark Zuckerberg’in kurduğu bir platform olan Facebook’tan başkası değil.

Apple’a yakın bir kaynağa göre, şirket Facebook’u hızla giden bir trene benzetiyor ve karşısında ne yapacağını kestirmekte oldukça güçlük çekiyor. 750 milyona yakın kullanıcısı olan Facebook’un milyonlarca insanın kontrolünü elinde bulundurması Apple’ın tadını kaçıran etmenlerden biri.

Bilgisayar piyasasını ve dolayısıyla Microsoft’un stratejilerini yakından izleyen Apple, mobil platformda Google’ın Android’i ile mücadele ederken, iPad ile de tablet bilgisayar pazarına yeni bir soluk getirdi ve Amazon ile olan savaşında büyük bir avantaj sağladı. Tüm bunlara rağmen sosyal ağ platformu söz konusu olduğunda Apple’ın bu alanda hiçbir varlığı bulunmuyor ve Facebook ile bu aşamada rekabet edebilmesi mümkün değil.

Facebook’un kendi işletim sistemini ilerleyen zamanlarda geliştirebilme ihtimali ise Apple’ı kaygılandıran bir diğer olasılık.

APPLE İLE İLGİLİ ÇARPICI RAKAMLAR

Önceleri bilgisayarlarıyla belirli bir kesime hitap eden, ancak iPhone’u ile akıllı telefon sektörünü hallaç pamuğu gibi atan ve iPad’i ile de tablet bilgisayarların popülerleşmesinin arkasındaki en önemli isim olan Apple, diğer teknoloji devleri için de ciddi bir tehdit haline geldi. İşte Apple’la ilgili çarpıcı rakamlar:

– Mart ayına kadar Apple, iPhone 4 de dahil olmak üzere toplamda 100 milyon iPhone sattı.

– iBook servisi aracılığıyla 100 milyon e-book satışı gerçekleşti.

– App Store’da programlarını yayınlayan geliştiricler toplamda 2 milyar dolar kazandı.

– 200 milyondan fazla Apple kullanıcı hesabı bulunuyor.

– 25 Haziran’da kapanan mali yılının 4. çeyreğinde 28.57 milyar dolar gelir elde eden ve 7.31 milyar dolar net kara ulaşan Apple, yılın üçüncü çeyreğinde iPhone üzerinden 13.31 milyar dolar gelir elde ederken diğer ürünlerinde rakamlar şöyle oldu: Apple, iPad’den 6 milyar dolar, iPhone’dan 13,31 milyar dolar, iPod’dan 1.3 milyar dolar, çevre birimlerinden 517 milyon dolar, yazılım ve servislerden 696 milyon dolar, müzik servisinden 1.5 milyar dolar, masaüstü sistemlerinden 1.58 milyar dolar ve son olarak diğer mobil bilgisayarlarından 3.5 milyar dolar gelir elde etti.

– Apple’ın coğrafik olarak gelir dağılımı ise şöyle oldu: ABD – 10.1 milyar dolar, Avrupa – 7.1 milyar dolar, Japonya – 1.5 milyar dolar, Asya Pasifik – 6.3 milyar dolar.

– Apple’ın dünya genelinde 327 mağazası bulunuyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme