Android’in Çin’deki payı %80’i geçti

Teknoloji Firmaları
Google’ın işletim sistemi Android, Çin akıllı telefon pazarındaki etkileyici yükselişine hız kesmeden devam ediyor. Yeni bir rapora göre sistem, 2012 yılının ikinci çeyreğinde %83 pazar payı sah...
EMOJİLE

Google’ın işletim sistemi Android, Çin akıllı telefon pazarındaki etkileyici yükselişine hız kesmeden devam ediyor. Yeni bir rapora göre sistem, 2012 yılının ikinci çeyreğinde %83 pazar payı sahibi olarak Çin’deki rakipsizliğini sürdürdü. Nokia’nın Symbian ve Apple’ın iOS işletim sistemleri ise %6’şar pay sahibi oldular. Yapılan araştırmalar, geçen yıldan bu yana Android’in, Çin’deki Symbian kullanıcılarının büyük bölümünü çaldığını gösteriyor. 2011’in ikinci çeyreğinde Android %47.6’lık bir pazar payına sahipken, Symbian piyasadaki telefonların %32.3’ünü oluşturuyordu. Bu bir yıllık süreçte, Çin akıllı telefon pazarında Symbian’ın payı %26 kadar düşerken, Android’in payı ise ona çok yakın bir oranda yükseldi. Bunların dışında Windows Phone ve Windows Mobile ise Çin piyasasında %1-2 değerini aşabilmiş değil.

iPhone’un Çin’de ancak %6’lık bir pazar payına sahip olmasının ve ülkede bir ilerleyiş gösterememesinin en büyük sebebi yüksek fiyatı. Çin’de sayılan en ucuz iPhone, 455 dolar olan 8 GB iPhone 3GS modeli. Telefon 2 yıldan önce çıkmış olmasına rağmen, Çin’deki ortalama Android telefonların neredeyse iki katı fiyatına satılıyor.

Android telefonların ortalama satış fiyatı ise bu çeyrekte 263 dolardan 245 dolara gerilemiş durumda. Symbian içinse bu rakamlar 208 dolardan, 184 dolara düşmüş. Çin’deki telefon üreticileri, kimin daha ucuz cihazlar çıkaracağı konusunda yarışadursunlar, müşteriler de yeni akıllı telefonlara rahatlıkla uyum sağlıyorlar. Tahminlere göre yıl sonunda Çin’de 200 milyonu aşkın akıllı telefon kullanıcısı olacak. Bu artık işe Çin, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarı hâline gelmiş durumda.

Computerworld

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme