Youtube O Videoları Yine Yükledi

İnternet
Habertürk’ten Selin Kunt’un haberine göre, yılan hikayesine dönen Youtube‘a erişimin engellemesi konusunda yeni bir gelişme var.Biraz önce Youtube yetkililerinden emailime gelen açık...
EMOJİLE

Habertürk’ten Selin Kunt’un haberine göre, yılan hikayesine dönen Youtube‘a erişimin engellemesi konusunda yeni bir gelişme var.Biraz önce Youtube yetkililerinden emailime gelen açıklamada bir önceki haberimde bahsettiğim incelemelerinin sona erdiği videoların yayından kaldırılmasını talebini reddettikleri belirtiliyor.

Yani videolar onların politikalarına aykırı değil dolayısıyla yayından kaldırılmalarına gerek yok (bahse konu videoların Atatürk’ü iğrenç şekilde gösterecek şekilde bilgisayar ortamında hazırlanmış homoseksüellik ve cinsel içerikli görüntüler olduğunu bir kere daha hatırlatmak isterim, demek ki Youtube’un politikaları bunları hoş görüyor öğrenmiş olduk, ne âlâ).

İşin bir de başka kısmı var ki tuhaflık burada başlıyor (zurnanın zırt dediği yer derler ya işte tam öyle). Gönderilen açıklamada "Türkiye kanunları" ve "şikayete konu olan videoların telif haklarının alınması" ile ilgili oldukça imalı ifadeler yer alıyor. Videoların telif haklarını alarak kaldırılması talebinde bulunan şirketin arkasında bizzat Türk devletinin bulunduğu vurgulaması bana oldukça ilginç geldi. Bir önceki açıklamasında erişim engellemenin kaldırılması heyecanını kullanıcıların kursağında bırakacak gibi görünen firma, demek ki bu karar sonucunda erişim engellemenin geri gelebilme ihtimalinin sorumluluğunu üstüne almaktan korkmuş,suçu başkasına atmaya çalışan yaramaz çocuk gibi duruma uygun bir kılıf bulmuş.

Bu konuyla ilgili söyleyecek çok şey, yapacak çok yorum var da şimdilik biraz olan biteni izlemeyi tercih ediyorum. Ama şunu belirtmek isterim ki hala imalı da olsa Türkiye’yi kötü göstermeye çalışan Youtube’un tavrını samimi bulmuyorum.

Neyse sizi Youtube yetkililerinin açıklaması ile başbaşa bırakıyorum, herkes yorumunu kendisi yapsın:

"Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir süre sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular.

Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu.

Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de İnternet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır.

Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi.
Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz"