Yazıcıdan Yapay Organ Basılacak

İnternet
Bio-doku oluşturmayı başaran Rus bilim adamları, vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturma üzerinde çalışmalar yürütüyor. Araştırmanın başındaki isim Dr. Vladimir Vasilets ve ...
EMOJİLE

Bio-doku oluşturmayı başaran Rus bilim adamları, vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturma üzerinde çalışmalar yürütüyor. Araştırmanın başındaki isim Dr. Vladimir Vasilets ve ekibi projenin başarıyla hayata geçirileceğini savunuyor.

Talep üzerine yapay bio-yapay doku parçalar üretmenin gelecekte mümkün olabileceğini belirten Vasilets, "Yapay doku üretimi nakil esnasında karşı karşıya kalınan bir çok sorunun çözülmesine imkân verecek. Bu tür yöntemler diğer tüm nakil yollarını deneyen hastalara son çare olarak verilecek." diye konuştu.

Dr. Vasilets‘in ekibi artık bir biyo-yazıcı kullanıyor. Yazıcı kullandığı kartuşta bio-mürekkep bulunuyor. Proteinler ve peptid gibi maddeleri içeren bio-mürekkep hücre dostu bio-kağıt üzerine basılıyor. Ardından bilim adamları bilgisayar vasıtasıyla yazıcıya istenilen komutu veriyor. Komutları yerine getiren makine kağıt üzerine özel mürekkep dökerek adeta lazer yazıcı gibi çalışıyor. Daha sonra kümeler üst üste yerleştirilerek katmanlar oluşturuluyor, ardından yapı daha karmaşık hale getiriliyor ve sonunda bio-kağıt eriyerek kayboluyor.
Tüm bunların nihai amacı hastanın hücrelerini alarak yazıcı vasıtasıyla vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturmak. Tedavilerin istenilen düzeyde gerçekleştirecek teknoloji henüz mevcut değil. Ancak bu alanda önemli buluşlar elde eden bilim adamları, kısa vadede hayvanları ve insanları kullanmadan tedavi ve deneyler için doku oluşturabileceklerini söylüyor.