Yasak Kalktı, Şimdi Ne Olacak?

İnternet
Atatürk’e hakaret içeren videolar nedeniyle 2008’in Mayıs ayında kapatıldı ve bu videoların kaldırılmasıyla dün yeniden açıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, videolarla ilgili sorunun ...
EMOJİLE

Atatürk’e hakaret içeren videolar nedeniyle 2008’in Mayıs ayında kapatıldı ve bu videoların kaldırılmasıyla dün yeniden açıldı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, videolarla ilgili sorunun tamamıyla sona erdiğini ve bundan sonrası için de mahkeme ve savcıdan önce de bu sürecin işleyeceğini belirtti.

Vergi konusunda yanlış anlaşıldığını ve herkesin ülke hukukuna uyması gerektiğini belirten Yıldırım, ‘gözünüz bundan sonra da YouTube’un üzerinde mi olacak?’ sorusuna da ‘evet’ yanıtını verdi.

SORUN TAMAMİYLE RAFA KALKTI MI?
Bu davayla ilgili sorun çözüldü. Herhangi bir şekilde yasalara aykırı faaliyet olursa bu işin garantisi yok.

Bu yasak, Atatürk’e hakaret içeren bazı görüntülerden dolayı, Ankara’daki mahkeme tarafından alınmıştı. 10 civarında kapatma kararı vardı. İlgili şirket bu videoları çıkarma yönünde gayret göstermediği için erişim olmuyordu.

Tüm yetkililer görüşmeler yaptı ve son olarak YouTube’un telif haklarını koruma amacıyla anlaşmalı olduğu Almanya’daki şirketle diyaloğa girildi. Bu şirkete telif haklarını korumak amacıyla Türkiye’den yetki verildi. Bu çerçevede, yasağa konu olan görüntüler siteden kalktı. Bunun kamuoyuna duyurulması üzerine de internet sağlayıcılar yasağı kaldırdı.

Çözüm aslında, YouTube’un doğrudan kaldırılmasıyla değil telif hakları için yetkilendirdiği kuruluşun marifetiyle oldu.

NE YAPILDI?
Atatürk’e hakaret içeren görüntülerle ilgili film, TRT ya da başka bir arşivden alınan görüntülerin üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmış bir şeydi. Dolayısıyla, bu telif haklarıyla ilgili suç teşkil ediyordu. Onu korumakla görevli şirket, bunu gerekçe göstererek otomatik olarak YouTube adına videoları kaldırdı.

YouTube’dan yapılan açıklamalar, telif meselesinde sorunun tam anlamıyla çözülemedini gösteriyor…

O bizimle ilgili bir şey değil. Belki, telif haklarını koruma konusunda anlaşma yaptıkları Almanya’daki şirketin, bahsi geçen videoların telif hakkına sahip olup olmadığı konusu soruşturuluyordur. Biz yetki verdik. Sadece aralarında teyitleşmek için başlattıkları bir süreç…

YASAK DAHA ÖNCE KALKAMAZ MIYDI?
Bunun üzerinde çok kafa yoruldu. Türkiye bir hukuk devleti. Bu hukuk kurallarına da herkes uymak zorunda. Hizmet veren bu şirketler de uyacak.

Çözüm yolu, üzerinde çok yoğun çalışılarak geliştirmiş ve etkililiği zaman içerisinde anlaşılacak bir şey. Sadece Atatürk’e hakaret değil, telif hakkı ve suç teşkil edebilecek pek çok olay bu yolla engellenecektir. İnternet Kurulu çok daha aktif olacak. YouTube çok bilinen bir olay ama bu şekilde birçok servis ve içerik sağlayıcılar, TİB ve bilişim polisi tarafından yakinen izleniyor.

Amaç interneti yasaklamak değil, internetle gelen birçok faydalı bilgi arasına sıkışan zararlı şeyleri engellemek; temiz internet kullanımını yaygınlaştırmak. Çocuklar başta olmak üzere vatandaşların mağdur olmasının önüne geçmek.

Uyar – kaldır yöntemi çok hızlı çalışıyor. Dış kaynaklı bir video geldiğinde, uyarıyorlar ve kaldırılıyor. Mahkeme ve savcı ortadan kalkıyor. Sadece yasal düzenlemelerle, ağır işleyen hukuki süreçlerle değil karşılıklı görüşme, toplumun farkındalığını artırma, toplumsal değerlere ve hassasiyetlere uygun hareket etme konusunda içerik sağlayıcılarla yapılacak uzarlaşmalar, alanın sağlıklı gelişmesine katkı sağlayacaktır.

NTV