Türkler PC oyunlarını tercih ediyor

İnternet
JACK in the Box ve Akampüs Gençlik Ajansı ile SenceBence.com platformu işbirliğiyle hazırlanan Gamin’sight tarafından yapılan araştırma gösterdi ki Türkler en çok gece oyun oynuyor ve zeka oyunlarını ...
EMOJİLE

JACK in the Box ve Akampüs Gençlik Ajansı ile SenceBence.com platformu işbirliğiyle hazırlanan Gamin’sight tarafından yapılan araştırma gösterdi ki Türkler en çok gece oyun oynuyor ve zeka oyunlarını tercih ediyor. Online video oyunlarının, her yaştan insanın, cinsiyet veya gelire bağlı olmaksızın hayatlarında yer verdiği son derece zengin bir kültürel ortam halini aldığı yadsınamaz bir gerçek.

Türklerin kıvrak zekası

Türkiye’de bilgisayar oyuncu kitlesinin de ciddi bir rakama ulaştığı görülüyor. Gamin’sight’ın 820 katılımcı ile yaptığı araştırmada ilginç istatistiki değerler ortaya çıktı. Türkiye’de 14-61 yaş aralığındaki 820 kişiye düzenli olarak hangi oyunların sorulduğu araştırma sorusunda en büyük oranı (yüzde 48) zeka oyunları cevabı aldı. Bu oyunları online oynayanların oranı ise yüzde 59. Bu oran belki de Türk insanının kıvrak zekasını gösterebileceği ortam arayışına online oyunların cevap verebildiğini gösteriyor. Bunun bir diğer göstergesi de aynı soruya verilen cevaplar arasında ikinci en yüksek oranın (yüzde 40) strateji oyunlarına ait olması. Araştırmadaki bir diğer soru da oyuncuların en çok hangi mecralarda oyun oynadıklarıydı. Türk oyuncuların çoğu (yüzde 56) PC oyunlarını tercih ediyor.

En az 1 saat oynuyoruz

PC oyun türleri arasında da en çok strateji oyunlarını (yüzde 55) seçen Türk oyuncular, yoğunlukla gece (yüzde 45) ve ezici bir çoğunlukla evde (yüzde 96) oyun oynamayı seviyor. Mobil platformlarda oyun oynayanların sayısı da artıyor. Mobil üzerinde oyun oynama oranının yüzde 48. Oyun oynama süresi de araştırmada öne çıkan bir başka konu. Buna göre ortalama günde 1-3 saat arası oyun oynanıyor (yüzde 55). Oyuna harcanan para sorulduğunda, ‘hiç para harcamıyorum’ diyenlerin oranının yüzde 61 olduğu görüldü.

Tiberium’un komutanı siz olun

Joygame, EA Games işbirliği ile ünlü strateji oyunu Command & Conquer’i Türkiye’ye sunuyor. Türkçe dil ve lokalizasyonla sunulacak oyun ile strateji oyunlarını sevenler, dev orduları yönetip dünyayı fetheden generaller olmaya hazırlanıyor. Oyun içinde Tiberium dünyasında nasıl bir komutan olduğunuzu dünyaya gösterebilirsiniz. Yeni saldırı ve savunma taktikleriyle kaynaklar ve dünya hakimiyeti için savaşabilir, diğer oyuncularla ittifaklar kurarak Tiberium için savaşabilirsiniz.

Masalsı bir hikaye fantastik bir şehir

İstanbul merkezli bir oyun stüdyosu olan NowhereStudios’un geliştirdiği Monochroma, henüz tamamlanmadan tüm dünyada adından söz ettirmeyi başardı. Hikaye örgüsü 1950’li yılları andıran fantastik bir şehirde, bir robot fabrikasının etrafında dönen Monochroma, küçük bir çocuk ve onun küçük kardeşinin başrolde olduğu bir puzzleplatform oyunu. Siyah, beyaz ve kırmızı renklerden oluşan oyunun demosunu Kickstarter’dan ücretsiz indirebilirsiniz.

Toshiba’dan oyun tutkunlarına Qosmio PX30t

TNB Bilgisayar, Toshiba Qosmio PX30t modelini tanıttı. Toshiba’nın en yeni ‘hepsi bir arada’ bilgisayarı ile TV ve merkezi veri depolama özellikleri tek bir cihazda sunuluyor. Bu çok amaçlı eğlence merkezi 23 inç ileri teknolojiye sahip bir LED TV olarak karşımıza çıkıyor. 3 TB’a kadar hard disk alanı ile geniş film, fotoğraf, müzik ve oyun arşivlerini ve daha fazlasını saklamak mümkün.
Yelda Şumnulu
Star Gazete