Türkiye’deki internet kullanıcılarının profili

İnternet
Yeni nesil İnternet arama motoru Yandex, yaptığı araştırma ile Türkiye’de internet kullanıcılarının profilini çıkarttı. Ağustos 2012 dönemine ait verileri kapsayan bir rapor yayınlayan Yandex, T...
EMOJİLE

Yeni nesil İnternet arama motoru Yandex, yaptığı araştırma ile Türkiye’de internet kullanıcılarının profilini çıkarttı.

Ağustos 2012 dönemine ait verileri kapsayan bir rapor yayınlayan Yandex, Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının bilgisayarlarının ve mobil cihazlarının ana teknik özelliklerini ve aktivitelerinin ana hatlarını analiz etti.

35 MİLYON İNTERNET KULLANICISI VAR

Tüm verilerin, ücretsiz bir web analizi aracı olan Yandex.Metrica tarafından sağlandığının altını çizen rapora göre Türkiye’de 35 milyondan fazla İnternet kullanıcısı var.

Bu kullanıcıların çoğu, web sitelerini masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarından ziyaret ediyor. Rapora göre İnternet’e mobil olarak erişen kullanıcı sayısı da hızla artıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) göre, 2012’nin 2. çeyreğinde en az 10.6 milyon mobil İnternet kullanıcısı bulunurken, 2 Bu rakam geçen sene göre aynı dönemden itibaren sayının iki katına çıktığını göstermektedir.

Türkiye’deki masaüstü ve dizüstü kullanıcılarının yarısından fazlası işletim sistemi olarak Windows 7 ve tarayıcı olarak Internet Explorer kullanmaktadır. İnternet’e mobil olarak erişen kullanıcıların %65’inden fazlası ise Mobil Safari tarayıcıları ile Apple cihazları kullanmaktadır.

Her iş gününde, kullanıcılar masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarından ortalama 20 sayfadan fazla, mobilden ise yaklaşık olarak 6 sayfa ziyareti gerçekleştirmektedir. İş günleri ve çalışma saatlerindeki masaüstü ve dizüstü çevrimiçi aktivite, akşam saatleri ve hafta sonlarındaki aktiviteden daha fazladır.

HAFTA BOYU AKTİVİTE

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların web sitelerine erişim amaçlarının genellikle işle ilgili olduğu açık bir şekilde gözükmektedir – haftasonları ve akşam saatlerinde masaüstü ve dizüstü kullanıcıların aktivitesi azalmaktadır. Diğer taraftan, mobilden web sitelerine erişim bazı günlerde aynı şekilde devam ederken, bazı günlerde ise iş günlerine oranla daha yoğun kullanılabilmektedir. Masaüstü kullanıcılarının, iş saatleri sonrasında (eve dönüş yolunda veya evlerinde) mobil kullanıma geçiyor olmaları mümkündür.

 

Masaüstü ve dizüstü kullanıcılar, en yoğun çevrimiçi aktivitelerini sabah saatlerinde gerçekleştirmektedirler. Örneğin, saat 08:00’de saatte 20 sayfadan fazla ziyaret etmektedirler. (Bu saatlerde masaüstü ve dizüstü kullanıcı sayısı fazla olmamasına rağmen.)

Web sayfalarına yapılan toplam yeni ziyaretlerin üçte birinden daha azı, kullanıcının adres çubuğuna URL yazmasıyla gerçekleşmektedir. Bundan daha sık olarak, kullanıcılar bir web sitesindeki ya da reklamlardaki bağlantıları takip etmekte ya da bir başlangıç noktası olarak arama motorlarını kullanmaktadırlar.

MASAÜSTÜ VE DİZÜSTÜ

Ortalama bir masaüstü ve dizüstü kullanıcısı 1366×768 ekran çözünürlüğüne ve 32 bit renk derinliğine sahip Windows 7 yüklü bir bilgisayar ve tarayıcı olarak Internet Explorer 8 kullanmaktadır.

MOBİL

Tipik mobil internet kullanıcıları 320×480 ekran çözünürlüğü ve 32 bit renk derinliğine sahip iOS işletim sistemi yüklü iPhone modelinde bir mobil cihaz kullanmaktadır ve mobil web ziyaretlerini Mobil Safari ile gerçekleştirmektedir.

Yandex araştırmasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme