SEO Nedir? Neden Yapılır?

İnternet
Dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biri olan SEO; web sitelerinin internet üzerinden arama yapan kullanıcıların aradığı içeriklerle ilgili ve doğru verileri bulmasını sağlayan arama motorları...
EMOJİLE

Dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biri olan SEO; web sitelerinin internet üzerinden arama yapan kullanıcıların aradığı içeriklerle ilgili ve doğru verileri bulmasını sağlayan arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun olacak şekilde optimize edilmesini sağlayan süreçleri kapsar. SEO hizmeti Simur Digital tarafından başarılı bir şekilde sağlanmakta olup bu sayede web sitesinin, diğer siteler arasından sıyrılıp kullanıcılara getirilmesi sayesinde büyük bir avantaj sağlanmaktadır. Simur Digital verdiği SEO hizmeti kapsamında müşterilerinin web sitelerini Google ve diğer arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun bir hale getirmektedir.

SEO oldukça geniş kapsamlı, zaman alan ve yinelenmesi gereken bir çalışmadır. Profesyonel SEO çalışmalarında öncelikle web sitelerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi için; rakip, sektör ve anahtar kelime seçimiyle analizler yapılır. Sitenin uyumu ve dış bağlantıları kontrol edilir.

Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Sitenin kullanıcılar ve arama motoru botları tarafından görülecek olan kısmında yapılan çalışmalara site içi optimizasyon denilir. Yapılacak olan site içi optimizasyon çalışmasından en iyi verimin alınması için web sitesinin alt yapısı uygun olmalıdır.

İndeksleme

Web sitesinin index alması kolay olmakla birlikte karmaşık bir işleyiş söz konusudur. İndex işlemini ücretli ve ücretsiz yapan pingleme siteleri olsa da en doğru indeksleme yönteminin doğal olan olduğu kabul edilir. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google arama motorunun, Webmaster Tools aracında “Google Gibi Getir” özelliği kullanılarak web sitesinin veya sayfalarının indexlenmesi sağlanabilir. Düzenli olarak içerik giriliyorsa, bir hafta boyunca Getir yaparak siteye düzenli bir şekilde Google botlarının gelmesini sağlamak mümkündür. Düzenli olarak içerik girildiğinde ve sunucu bazlı bir sorun yaşanmadığında sayfalar düzenli bir şekilde indexlenir.

Bunun yanı sıra 2-3 adetten fazla etiket kullanılmamalıdır. Kullanılan etiketler arama motorlarında indeks sayısını artırabilir. Arama motorlarında 404 sayfası indekslendiyse bu durum tespit edilip bildirimde bulunulmalıdır. Aksi takdirde hatalı sayfalar web sitesinin değerinin düşmesine ve ziyaretçi kaybı yaşanmasına neden olabilir.

Robots.txt

robots.txt dosyası yüklendiğinde web sitesi doğru ve hızlı bir şekilde taranabilir. Bu sayede arama motoru botlarına sitenin hangi sayfalarının indekslenmesinin istenildiği ya da istenilmediği belirtilebilir. Web sitesinde robots.txt dosyası olup olmadığı, domain.com/robots.txt yazarak öğrenilebilir. Bu dosyanın varlığı web sitesinin arama motoru dostu olduğunu gösterir.

Domain 

Kelime bazlı SEO çalışmalarında domain çok önemlidir. Arama motorları kısa domainleri öne çıkarır. Domain adresi için SSL alınması web sitesinin arama motorları nezdinde güvenilirliğini sağlar.

Domain Yaşı

SEO çalışması yapılacak olan sitenin eski olması SEO çalışmasının verimini artırır. SEO çalışması yapılacak olan site en az 6 aydır aktif olmalıdır. Yeni açılmış bir web sitesine SEO çalışması yapılması sitenin spama girmesine neden olabilir.

Site Haritası

Site haritası sayesinde arama motorları web sitesindeki en son değişiklikleri rahatça görebilirler. Site haritalarının kendisini otomatik olarak güncellemesi gerekir. Eğer güncellemiyorsa her yazı eklenmesinden sonra site haritası güncellenmelidir.

Canonical URL

Aynı içeriğin birden fazla sayfada yer alması arama motorlarının kopya içerik olarak algılamasına neden olur. Bunun önlenmesi için canonical URL etiketi kullanılmalıdır. Bu sayede içerik ve link bazlı çakışmalar önlenebilir. Aynı zamanda meta taglere benzerliği ile dikkat çeken rel canonical olarak kullanmak da mümkündür.

Breadcrumbs

Breadcrumbs özelliği e-ticaret siteleriyle çok kategorili siteler tarafından tercih edilmesi gereken özelliklerden biridir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin çok daha hızlı bir şekilde gezilmesini sağlar. Siteye gelen ziyaretçilere de arama motoru botlarına da kolaylık sağlar.

Kırık Link Bağlantıları

Arama motorları başka sitelerden verilen linkleri web sitesinin referansı olarak algılamakta olup referans linkler sıralamada yükselmeyi sağlar. Bu nedenle web sitesi için verilen linkler tespit edilmeli, zararlı ve linki kaldırmış olan web siteleri arama motoruna bildirilmelidir.

Mobil Tema

Son yıllarda mobil telefon kullanımının artmasına bağlı olarak arama motorları nezdinde kullanıcılara daha iyi hizmet verme amacıyla mobil tema uyumlu hale gelen sitelerin değeri artmaktadır. Bu nedenle mobil sitesi olmayan web siteleri, arama motoru sıralamalarında alt sıralara düşecektir.

Sayfa Hızı

Site ya da sayfa hızının yavaş olması web sitesine gelen kullanıcıların web sitesinden hemen ayrılmasına ya da kısa sürede web sitesinden ayrılmasına neden olur. Buna bağlı olarak zaman içinde web sitesi sıralamalarda gerilemeye başlar.

Tasarım

Web sitelerinin tasarımlarının son teknolojiye göre kodlanması çok önemlidir. Arama motoru botları bazı eski kodları zararlı olarak gördüğünden dolayı web sitesinde eski kodların kullanılmadığından emin olunmalıdır. Web sitelerinde bulunan tablo, şema ve efektler JavaScript yerine CSS ile kodlanmaya özen gösterilmelidir. Bunun nedeni arama motoru botlarının JavaScript kodlarını algılamaya ve indexe dahil etmemesidir. Tarayıcıların siteleri çalıştırırken herhangi bir sorun olmaması için tasarımın W3C standartlarına uygunluğundan emin olunmalıdır.

Bunlara ek olarak iç bağlantılar, H tagleri, başlıklar, açıklama, içerik, anahtar kelime yoğunluğu ve görsel alt etiketleri gibi konularda da gerekli optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır.