Sanal Ortamda Pijamalı İş Hayatı

İnternet
Diyelim ki ofisinizde masanızda oturuyorsunuz, öğle yemeğinin ardından pencereden dışarı bakıp, kendi işinizi kurmanın ve kendinizin patronu olmanın hayalini kuruyorsunuz.   İşte tam o an aklınız...
EMOJİLE

Diyelim ki ofisinizde masanızda oturuyorsunuz, öğle yemeğinin ardından pencereden dışarı bakıp, kendi işinizi kurmanın ve kendinizin patronu olmanın hayalini kuruyorsunuz.

 

İşte tam o an aklınıza ofis, teknoloji, personel masrafları geliyor ve tüm bunları karşılayamayacağınızı düşünüyorsunuz.

 

Evden çalışmak, iş yönetmek yeni bir olgu değil.

 

Ancak teknolojinin gelişmesiyle imkanlar da artıyor.

 

Ucuz internet telefon sistemleri, dünyanın diğer ucundaki kişilerle temasta kalabilmenizi sağlıyor.

 

Jamie Waldegrave ve Chris Huey, İngiltere’de Durham Üniversitesi’nde tanışmış iki arkadaş.

 

Ekim ayında mali sektördeki işlerinden ayrılmışlar ve kendilerinin patronu olmaya arar vermişler.

 

Üç ay önce oluşturdukları internet sitesi TipToken, müşterilerine indirimli alışveriş imkanı sağlıyor.

 

Şirketin tam zamanlı tüm çalışanları, iki ortaktan ibaret.

 

Jamie Waldegrave ve Chris Huey, Skype üzerinden Hindistan’daki web tasarımcılarıyla konuşuyor, internet sayfasını yeniliyorlar.

 

Waldegrave, binlerce kilometre ötedeki diğer yarı-zamanlı çalışanlarla, sağlıklı bir iş ilişkisi kurmak için güvenin hayati önem taşıdığını söylüyor.

 

Sanal işyerlerine hizmet eden internet siteleri

The Peopleperhour.com ise işverenlerin serbest çalışanların performanslarını değerlendirdikleri bir internet sitesi.

 

TipToken’ın ortakları da, çalışacakları kişileri seçerlerken sorunları en aza indirmek için bu internet sitesinden faydalanıyor.

 

The Peopleperhour.com’un 150 ülkedeki kullancıılarnın sayısı 136 bine çıkmış durumda.

 

Skype’ın yanı sıra Google’ın çeşitli uygulamaları ile Dropbox ve Yammer gibi programlar da, iş dünyasında yeni bir çığır açmışa benziyor.

 

Elbette evden çalışmanın bazı dezavantajları var.

 

Ne de olsa bu durumda, sosyal çevreden izole bir haldesiniz.

 

Ancak bunu da en aza indirmenin bazı yolları var.

 

Örneğin dört kıtada 130 çalışanı olan tercüme şirketi Lingo24’ün operasyon müdürü Jack Waley-Cohen, çalışanlarına her gün bir bülten göndererek, onların birbirlerinden haberdar olmasını sağladıklarını söylüyor.

 

Sanal işyeri sahiplerine yatak odanızdan daha prestijli adresler sağlayan, onlar için telefonları cevaplayıp, kenttelerse onlara toplantı odaları kiralayan şirketler bile var.

 

Bu noktada tamamen sanal olmak, pijamanız üstünüzdeyken bir toplantıya katılmak istiyorsanız da, internet sitesi Second Life’ı kullanabilirsiniz.

 

Teknoloji araştırmları yapan Garner şirketinin uzmanlarından Milind Govekar’a göre ise sanal iş dünyasında yaşananlar şimdilik sadece bir başlangıç.

 

"Yıllarca küreseleşmeden söz ettik ancak bu yönetecek araçlara sahip değildik. Şimdi ise sahibiz" diyor Govekar ve ekliyor:

 

"Bu nesille alakalı birşey. Gelecek nesil işine, dijital ve sanal bir ortamda gidecek. Çünkü bilgisayarlarla büyüyorlar."

 

BBC Türkçe