Masaüstün Eşittir Kişiliğin

İnternet
Windows masaüstü kullananlar üzerinde araştırma yapan psikolog Donna Dawson, yaptığı çalışmalarda altı farklı masaüstü “karakteri”ni tanımladı. Yeni mesai arkadaşınız hakkında bir fikir ed...
EMOJİLE

Windows masaüstü kullananlar üzerinde araştırma yapan psikolog Donna Dawson, yaptığı çalışmalarda altı farklı masaüstü “karakteri”ni tanımladı.

Yeni mesai arkadaşınız hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız hissetirmeden bilgisayar ekranına bakmanız yeterli olabilir. Windows bilgisayar ortamından hareketle yapılan bilimsel bir “masaüstü psikolojisi” araştırmasına göre insanların kişilikleri, alışkanlıkları ve tutkuları bire bir kendi Windows masaüstlerine yansıyor.

Psikolog Donna Dawson’un Windows masaüstlerinin kullanımını analiz ederek gerçekleştirdiği çalışma altı temel kişilik türünü ortaya koydu. Dawson’a göre bu altı temel kişilik türü, Özgün, Hedefe Odaklı, Muzaffer, Hayalperest, Sanatçı ve Sosyal olarak tanımlanıyor. Dawson yüzlerce simgeyle karmakarışık masaüstlerinden hiç simge olmayanlara kadar bütün masaüstü düzenlemelerinin bizim kişiliğimizi yansıttığını söyleyerek şu yorumu yapıyor:
“Masaüstlerimiz bizim kişisel alanlarımızdır ve bu nedenle kişiliğimizi diğerlerinden ayıran en temel yaklaşımlarımız masaüstüne yansır. Başlangıçta kimse bunun farkında değildir ama bunu bir kez fark ettiğinizde, masaüstünüzü kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenlemeye başlarsınız.” 

İşte size masaüstünden hareketle karakter belirlemenizi sağlayan ipuçları:

Ekranın her tarafına dağılmış simgeler – Düzensiz ve dikkati dağınık bir insanla karşı karşıyasınız.

• Her iki yanda simgeler – Denge ve oran meraklısı, karmaşık durumlarda dengeli kalma çabası. Dağınıklığı sevmeyen düzenli kişi.

• Masaüstünde yukarıdan aşağıya simge satırları – Her şeyi yönetme iddiasında, biraz düzensizliğe eğilimli olmakla birlikte kontrol meraklısı.

• Duvarkağıdı olarak fotoğraflar – Bu yaklaşım birey için temel önceliklerin neler olduğunu gösterir. Bazen bir ebeveyn fotoğraf olarak çocuklarının resmini kullanırken görürüz. Bazen de bir gezgin kendi egzotik gezi fotoğraflarını masaüstü arka planına yerleştirir. Arkadaş fotoğrafları kişinin ne kadar popüler olduğunu yansıtmak için kullanılan bir araçtır.

• Düz mavi duvarkağıdı – Genelde kendi yaşamının özel kalmasını isteyen bireylerin seçimidir.

• Duvar kağıdında muzaffer tema – Geçmiş başarıları yansıtan resimlerle süslü masaüstleri doğal olarak ego’lara vurgu yapar. Arkadaşlarınızın şişik ego’nuz nedeniyle sizi suçlamasını istemiyorsanız bu tür duvar kağıtlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

PEKİ SİZİN KARAKTERİNİZ HANGİSİ?

Düzenli çalışmanın üç püf noktası

• Kişiselleştir – Masaüstünüzde kişisel yaklaşımınız hissedilsin. Kendi resim galerinizden aile bireylerinizin veya arkadaşlarınızın resmini seçerek veya Windows gibi web sitelerinden duvarkağıtları kullanarak masaüstünüzü yeniden yaratabilirsiniz.

• Dağınıklığa son ver – Masaüstündeki dağınıklık sizin için bir zaman kaybı olacağı gibi PC’nizin de yavaş çalışmasına neden olur. İhtiyacınız olmayan simgeleri atın, önemli malzemeleri yedekleyin ve daha çok kısayollar kullanın.

• Düzenli ol – Eskilerin nizam ve intizam dedikleri gibi masaüstündeki malzemenizi daha iyi düzenleyerek üretken olabilirsiniz. Eğer çok fazla ise klasörlere taşıyabilir ve onları biraz daha özelleştirerek (özelleştirme sekmesi) daha çabuk erişebilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme