Kota Aşımına Dikkat!

İnternet
Evinizde internet keyfi yaşarken ay sonunda bir fatura sürpriziyle karşılaşabilirsiniz. İnternet üzerinden televizyon seyretmeyi, yayını durdurma, geri sarma, kaydetme gibi özelliklerle interaktif hal...
EMOJİLE

Evinizde internet keyfi yaşarken ay sonunda bir fatura sürpriziyle karşılaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden televizyon seyretmeyi, yayını durdurma, geri sarma, kaydetme gibi özelliklerle interaktif hale getiren Web TV, data kullanımını da katlayacak. Kotasına dikkat etmeyen tüketici, ay sonunda sürpriz faturalarla karşılaşabilir.

İnternet ile televizyonu birleştiren Web TV, hem internet hem de TV koliklerin hayatını değiştirecek yeniliklerle geliyor. Digiturk’ün Web TV aracılığıyla sunduğu TV paketlerinin ardından TTNET’in internet ile televizyonu birleştiren Web TV uygulaması Tivibu da bu hafta yayın hayatına başlayacak. İnternet üzerinden izlenebileceği gibi bilgisayara indirilen bir yazılım aracılığıyla da takip edilebilecek olan Web TV uygulaması, 50’den fazla kanalı ADSL aracılığıyla sanal ortama taşıyacak. TV, internet ve telefon hizmetinin tek bir noktadan verilmesini amaçlayan uygulama ile genişbant internetteki data kullanımı da katlanacak. Örneğin Web TV üzerinden 1 saatlik bir film izleme, ADSL kullanıcısının kotasından ortalama 450 MB, 90 dakikalık canlı bir maç yayını izlemek ise yaklaşık 700 MB harcayacak. Diğer bir deyişle, 4 GB’lik bir standart ADSL paketi olan abone, kotasını aşmak istemiyorsa, ayda maksimum 9 saatlik film veya 6 futbol maçı seyredebilecek. Bu data kullanımın üzerinde ise her 1 GB’lik kota aşımı için ekstra 9.5 TL ödemek durumunda olacak.

TOPLAM MALİYET ESAS ALINMALI

Bunun önüne geçmek için Web TV paketi aboneliğinde, kullanıcının toplam maliyeti dikkate alması gerekiyor. Web TV paketinin yanı sıra ADSL erişiminin aylık ücreti ve internet üzerinden TV izleme süresine bağlı olarak kota aşım ücretinin de hesap edilmesi, tüketicinin ay sonun da beklenmedik faturalarla karşılaşması için kritik öneme sahip.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

MSN başta olmak üzere anlık görüntülü sohbet uygulamaları kotaya ciddi oranda yansıyor. Saniyede 64 Kbit veri indirme gerektiren görüntülü sohbette, günlük yarım saatini görüntülü chat yaparak geçiren için ADSL kotasından 425 MB düşüyor.

Türkiye’de yasaklardan kurtulamayan Youtube başta olmak üzere video paylaşım siteleri kotayı en çok düşürenlerden. Günde ortalama 5 dakikalık bir video klip izleme aylık kotaya 300 MB olarak yansıyor.

İnternetten radyo 64 Kbit, TV yayınlarının 256 Kbit üzerinden yapıldığı dikkate alındığında internetten 1 saatlik radyo dinleme 28 MB, TV seyretmede ise yaklaşık 120 MB kotanızdan düşüyor.

KOTAYI EN ÇOK NE ETKİLİYOR?

DivX formatında bir film indirme 700 MB
1 saatlik TV seyretme 120 MB
5 dakikalık video dosyası indirme 50 MB
1 saatlik görüntülü chat yapma 30 MB
1 saatlik radyo dinleme 28 MB
5 dakikalık video seyretme 10 MB
3 dakikalık bir şarkı indirme 1 MB
Yüksek çözünürlüklü bir resim indirme 1 MB

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme