Korsanların Hedefinde Çocuklar Var

İnternet
Bankaların sitelerini kopyalayıp hesapları boşaltan bilgisayar korsanlarının yeni hedefi çocuklar. Dolandırıcılar İnternette oynayan çocukları, anne babalarının kimlik ve hesap bilgilerini almak için ...
EMOJİLE

Bankaların sitelerini kopyalayıp hesapları boşaltan bilgisayar korsanlarının yeni hedefi çocuklar. Dolandırıcılar İnternette oynayan çocukları, anne babalarının kimlik ve hesap bilgilerini almak için casus olarak kullanıyor

Online oyunlar anne babaların korkulu rüyası oldu. Kart hırsızları yasa dışı sunucularda online oyun oynayan çocukları kandırıp anne babalarının kredi kartı, banka hesabı, TC Kimlik Numarası gibi kişisel bilgileri ele geçiriyor. Online oyunlardaki emir komuta zinciri altındaki çocuklar farkında olmadan kişisel bilgileri internetten dağıtıyor. Kart hırsızları kişisel bilgileri farklı amaçlar için kullanabiliyor. Bu bilgiler temiz banka hesabı bulmak isteyen uluslararası çetelere dahi satılabiliyor.

Kolay Hedef Çocuklar

Çocuklar internet kafelerden veya evlerinden bu oyunlara bağlanıyor. İnternette en çok oynanan Knight Online oyununun haklarını elinde bulunduran GamersFirst Ülke Müdürü Gülümser Baran Şen, "Oyunlar çocuğun teknolojiyle tanışmasında, ekip oyununa yatkınlık kazanmasında önemli rol olnuyor. Yasal olmayan sunucular üzerinden oynanan oyunlarda, oyunlar tuzak olarak kullanılıyor" dedi. Yasal olmayan sunucularda oyun oynatan organizasyonların bilgisayara meraklı harçlık çıkarmak isteyen 13 yaşındaki çocukları bile kullandığını belirten Türkekul Hukuk Bürosu’ndan Avukat Tuğrul Sevim, "Türkiye’de kişisel bilgileri toplayan uluslararası çeteler bedava oyun oynatan web siteleri üzerinden kredi kartı bilgilerini topluyor. Sunucularını yasal olmayan oyunları oynatmak için kullandıran ve bu girişimlere barındırma hizmeti veren şirketlerin de sorumluluğu var. Pek çoğu bu hedef için özel tarife bile çıkıyor. Siz dava açınca forumlarda duyurulan yeni adıyla iş yapmaya devam ediyor" diye konuştu.

Yasaklamak Çözüm Değil

Öncelikle çocuğunuza asla oyun veya interneti yasaklamayın. Çocuğun sizin kontrolünüz dışında yerlerde oynamasına sebep olursunuz. Oyunlar gelişimi pozitif etkiler. TC Kimlik Numarası, kredi kartı, hesap numarası, telefon numarası ve adres gibi kişisel bilgileri internette veya telefonda asla paylaşmaması gerektiğini öğretin. Güvenlik yazılımları ve benzeri yazılımlarla çocuklarınızın internet alışkanlıklarını takip edin ve önerilerde bulunun. Bilgisayar ve interneti eğlenirken aynı zamanda güvenli kullanabileceği ortamı hazırlayın.