İnternette Domain Kalmıyor!..

İnternet
Alan adı sektöründeki uzmanlar IPv4 alan adlarının 2 yıl içinde sona geleceğini ve artık tahsis edilecek yeni alan adı kalmayacağını bildiriyorlar. Yani IpV6‘ya geçiş için artık zaman kalmadı. İ...
EMOJİLE

Alan adı sektöründeki uzmanlar IPv4 alan adlarının 2 yıl içinde sona geleceğini ve artık tahsis edilecek yeni alan adı kalmayacağını bildiriyorlar. Yani IpV6‘ya geçiş için artık zaman kalmadı.

İnternette açmak istediğiniz site varsa acele edin. Alan adı sektöründeki uzmanlar IPv4 alan adlarının 2 yıl içinde sona geleceğini ve artık tahsis edilecek yeni alan adı kalmayacağını bildiriyorlar. Yani IpV6‘ya geçiş için artık zaman kalmadı.

Uzmanlar aslında son bir kaç yıldır bu konuda uyarılar, zira servis sağlayıcılarının bu konuda yavaş davrandıklarını düşünüyorlar. Çünkü IPv6‘ya geçiş aynı zamanda yatırım demek. Ama yakında bu yavaşlığın bedelini tüm internet dünyası ödeyecek gibi duruyor. Yeni nesil mobil araçların da olduğu dünyamızda IP adreslerine ihtiyaç eskisinde de fazla olacak.

Diğer yandan bu yavaşlığın farkında olan bazı uzmanlar da çözüm arayışlarına başladı. Mesela Ipv6 ile Ipv4 adreslerin birlikte çalışması için bir proje geliştiriliyor. Bu proje nerdeyse 10 yıldır gündemde ve arka planda pek çok gelişmeye yol açtı. Network Address Translation (NAT) adlı projede henüz çalışma sistemi konusunda hala bir fikir birliği yok. Ama yine de uzmanlar bu projenin interneti bir 10-15 yıl daha kurtarabileceğini düşünüyor.

Son olarak bu konuda Türkiye’de neler oluyor derseniz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun rehberliğinde bir takım çalışmalar sürüyor. Özellikle üniversiteler bu konuda çalışmalar yapıyor. 2-3 ISS’in de çalışmaları sürüyor ama temel olarak Türkiye bu konunun epeyce uzağında denilebilir. ABD 2008 yılında kamu kurumlarının IPv6’ya geçişi için tarih belirlemişti. Gerçi bunu tamamlayamadılar ama en azından devlet olarak bu durumun farkındaydı. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme