Google Televizyona Taşınıyor

İnternet
Arama motoru Google, televizyon kanallarıyla internetteki video içeriğine tek ekrandan erişimi sağlayacak ‘akıllı TV’ projesini duyurdu. İnternete bağlanacak olan televizyon setleri normal...
EMOJİLE

Arama motoru Google, televizyon kanallarıyla internetteki video içeriğine tek ekrandan erişimi sağlayacak ‘akıllı TV’ projesini duyurdu. İnternete bağlanacak olan televizyon setleri normal televizyon kanallarını izleteceği gibi Google üzerinden internette dolaşmayı mümkün kılan dev bir ‘hepsi bir arada’ bilgisayar gibi çalışacak.

Googleın Sony, Intel ve Logitech ile işbirliği yaptığı projenin ilk meyvesi sonbaharda piyasaya çıkacak. Sistemle kullanılacak televizyonu ve Google servislerine erişimi sağlayacak Android veya Chrome işletim sistemleriyle uygulamaların yüklü olacağı Blu-Ray oynatıcıyı Sony üretecek.

İşletim sistemi ve uygulamalar için bir diğer alternatif de Logitech tarafından üretilecek olan kutu. Firma sistemin uzaktan kumandasını ve kablosuz klavyesini de üretecek. Klavye ve kumanda Android üzerinden çalışacak ve sesli komutları tanıyacak.

Hem Blu-Ray oynatıcı hem de set üstü kutuda, Intel Atom işlemci kullanılacak.

İnternet bağlantı hızlarının dünyada hızla artması ve ucuzlaması, YouTube başta olmak üzere pek çok web tabanlı ortamda yüksek çözünürlüklü video ve yayınların yapılabilmesini mümkün kıldı. YouTube’un sahibi olan Google, web tabanlı televizyon yayıncılığında ilk olarak internetteki reklam üstünlüğünü de sürdürme arayışında.

Google 2009’da 34 milyar dolar gelir elde etti. Bunun büyük bölümü internetteki ilanlar oluşturuyor.

Normal kanallarla internetteki yayınlar arasında hızlı geçiş ve etkileşimi sağlayacak olan sistemle aynı zamanda diğer internet gezinti ve işlemleri de yapılabilecek, oyun oynanabilecek. Sistem Android ile çalışan akıllı telefonlarla da kontrol edilebilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme