Geleceğin Enerjisi Ne Olacak?

İnternet
Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Alnıak, fosil kaynakların sona erme olasılığı nedeniyle alternatif enerji kaynaklarının araştırıldığını söyledi. Alternati...
EMOJİLE

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Alnıak, fosil kaynakların sona erme olasılığı nedeniyle alternatif enerji kaynaklarının araştırıldığını söyledi.

Alternatif enerji kaynaklarının fosil kaynaklarla mukayesesinin enerji piyasası kurumları arasında rekabeti ön plana çıkardığını bildiren Prof. Dr. Alnıak, rekabetin şiddeti nedeniyle küresel güçlerin konuyla doğrudan ilgilendiğini ifade etti.

Bu yüzyılda hidrojen enerjisi üzerinde çalışmaların yoğunlaştığını belirten Prof. Dr. Alnıak, şunları söyledi:

”Dünyada hidrojen enerjisi araştırmalarına ABD, Japonya ve Avrupa öncülük ediyor. Hidrojen enerjisi talebi özellikle ulaştırma sektörü üzerinde yoğunlaşıyor. Hidrojen enerjisiyle çalışan otomobillerin 2013’ten sonra ticarileşeceği ve 2020’den sonra da pazarın genişleyeceği bekleniyor. Özellikle Avrupa Birliği’nin gelecek dönem vizyonu, 20-30 yıllık periyotta ulaştırmanın yüzde 5’inin hidrojen enerjisi ile sağlanması yönündedir. 2009 yılı itibariyle dünyada her yıl 50 milyon ton hidrojen üretilmekte, depolanmakta, taşınmakta ve kullanılmaktadır. En büyük kullanıcı kimya sanayi, özellikle de petrokimya sanayidir.”