Dünden Bugüne İnternet

İnternet
İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve birbirine bağlayan elektronik iletişim ağı anlamına gelir. Binlerce ticari, devlet ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla ortaya çık...
EMOJİLE

İnternet, dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve birbirine bağlayan elektronik iletişim ağı anlamına gelir. Binlerce ticari, devlet ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla ortaya çıkar. Bilgisayarlar veya akıllı telefonlar arasında veri aktarımı çeşitli protokollere göre gerçekleşir.

İnternet sayesinde pek çok mümkündür: Oyun oynamak, görüntülü veya sesli veya hem görüntülü, hem sesli iletişim kurmak, trilyonlarca bilgiye ulaşmak bunlardan bazılarıdır.

İnternetin kökeni, özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri’ne dayanır. 1960 yılındaki ilk araştırmalar başlamıştır. 1980’lerde akıtılan milyarlarca dolar sayesinde temeli oluşmuştur. 1990’larda uluslararası ağın yaygınlaşması vasıtasıyla internet, hayatımıza girmiştir.

Akıtılan milyarların nedenlerinden bahsedelim: 1960’larda Advanced Research Projects Agency (ARPA), A.B.D savunda sistemi için Advanced Research Projects Agency Network’e finans sağlamaya başladı. 1960’lardaki uygulamalarla 1969’da internet gelişmiştir. ARPANET, böylece internete dönüşmüştür.

Kişisel bilgisayarlar ile İnternet’e bağlanabilmek için sıklıkla telefon hattına ihtiyacı vardır. Ancak günümüzde bu ihtiyaç otadan kalkmış gibidir. Uydu, fiber optik kablo ve Wi-Fi  sayesinde de internete kolayca bağlanılabilir.

shiftdelete.net