Bu Ürünlerin Fiyatı 2011’de Düşecek

Ürünleri görmek için tıklayınız…

Büyük profesyonel kameralardan, harici bellekler ve hafıza kartlarına kadar birçok üründe beklenen fiyat düşüşlerinin en büyük nedeni, ürünlerin yeni versiyonlarının tüketiciler tarafından daha çok rağbet görmesi.

CNNMoney.com’un, teknoloji ürünlerinin fiyatlarını takip eden dealnews.com sitesine dayandırarak hazırladığı foto analizde, bu yıl fiyatı düşen en ilginç ürünse Apple’in bir teknoloji efsanesi haline gelen iPhone modeli.

Tam Kare Dijital SLR Kamera

Teknolojinin gelişmesi ve daha hafif ve kullanışlı profesyonel fotoğraf makinelerinin popülerliğini artırması, daha büyük ve ağır kameraların fiyatlarını düşürmeye başladı.
ABD’de özellikle Pentax markalı kameraların fiyatlarının son iki yıldaki düşüşlerini devam ettirmesi bekleniyor. Pentax’ın Tam Kare Dijital SLR kamerasının fiyatı 2009’da 346 dolarken, 2010’da 319’a geriledi. Makinenin fiyatının 2011’de 299 dolara geriledi.

Elektronik kitap okuyucular

Dokunmatik ekranlı akıllı cep telefonları ve iPad gibi tablet bilgisayarların geliştirilmesiyle birlikte, piyasaya ilk çıktıklarında “çığır açmaları” beklenen elektronik kitap okuyucular da çekiciliğini yitirmeye başladı. Amazon şirketinin ürünü olan Kindle da bu eğilimden darbe alan ürünlerin başında geliyor. Ürünün fiyatı 2009’da 259 dolarken, 2010’da 130 dolara geriledi. Kindle’ın 2011’deki fiyatının 99 dolara geriledi.

Yüksek çözünürlüklü televizyonlar

Yüksek çözünürlüklü televizyon piyasasında, teknolojinin gelişmesi ve televizyonların ekranlarının genişlemesi, küçük ekranlar için verilecek paralara, daha büyük ekran televizyonlar alınmasını mümkün hale getirdi.

Blu-Ray oynatıcılar

Yüksek çözünürlüklü videoların tek bir CD içinde saklanabilmesini sağlayan Blu Ray sistemleri artık televizyonların içine yerleştirildiğinden, bireysel Blu-Ray oynatıcılarının fiyatlarının 2011’de düşmesi bekleniyor. Blu-Ray oynatıcıların 2009’daki ortalama fiyatı 76 dolarken, 2010’da 50 dolara, 2011’deyse 39 dolara kadar geriledi

iPhone 3G cep telefonları

iPhone marka cep telefonları için 49 dolar, oldukça düşük bir rakam olsa da ABD’de bu mümkün. Apple’ın bir efsane haline gelen ürününü bir üst modele taşıdıkça, eski modellerin fiyatları düşüyor. iPhone 5 söylentilerinin dolaştığı bir ortamda, telefonun ilk modellerini 49 dolar gibi düşük bir fiyata satın almak mümkün hale geliyor.

Oyun konsolları

Video oyunları pazarında yeni ürünler çıktıkça, daha önceki yıllarda popüler olan ürünlerin fiyatları herkesin satın alabileceği bir seviyeye gerilemeye başladı. Bu piyasanın lider şirketlerinden Nintendo’nun Wii oyun portalı 2009’da ABD’de 170 dolara satılırken, fiyatlar 2010’da 150, 2011’deyse 99 dolara kadar geriledi.

16GB kapasiteli SD hafıza kartları

Hafıza kartlarının kapasiteleri artıkça, 16GB’lık hafıza kartları artık çok ilgi çekmemeye başladı. Bu da ürünlerin fiyatlarının düşmesine neden oldu. Bu ürünlerin 2009’daki ortalama fiyatı 20 dolarken, 2010’da 17, 2011’deyse 12 dolara kadar geriledi.

Taşınabilir GPS araçları

Küresel konumlandırma sistemleri (GPS), artık araçların içlerine yerleştirilmiş ya da akıllı cep telefonlarında uygulama olarak kullanıldığı için, özel olarak satılan harici cihazların fiyatlarında düşüş yaşanıyor. Ortalama bir GPS cihazının ABD’deki satış fiyatı 2009’daki 42 dolarken, 2011’de 40 dolara geriledi.

Çift çekirdekli küçük ekran diz üstü bilgisayarlar

Tablet bilgisayarların piyasayı ele geçirmesiyle birlikte, dizüstü bilgisayarlar popülerliklerini kaybetmeye başladı. Elbette üstün özelliklere sahip diz üstü bilgisayarlar halen yüksek fiyatlara satılsa da ABD’de ortalama özelliklere sahip bir makineyi 199 dolara satın alma fırsatınız var.

Harici bellekler

İçerik depolama araçları piyasasında yaşanan rekabet ve geliştirilen güçlü ürünler, bilgisayarların en büyük destekçileri olan harici bellek piyasasında fiyatların düşmesine neden oldu.

Kaynak: HÜRRİYET