Bu Kombi Kürtçe Konuşuyor!

İnternet
Diyarbakır’daki fuarda, bir firmanın bölgeye yönelik ürettiği uyarılarını sesli olarak Kürtçe yapan kombi ilgi gördü. Diyarbakır yapı malzemeleri, yapı teknolojileri, ısıtma soğutma, havalandırm...
EMOJİLE

Diyarbakır’daki fuarda, bir firmanın bölgeye yönelik ürettiği uyarılarını sesli olarak Kürtçe yapan kombi ilgi gördü.

Diyarbakır yapı malzemeleri, yapı teknolojileri, ısıtma soğutma, havalandırma hizmetleri, iş ve inşaat makineleri ”İnşaat 2009” fuarı açıldı.

Vali Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır-Ergani kara yolundaki TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, inşaat sektörünün tüm dünyada olduğu gibi Diyarbakır ve bölge için de büyük önem arz ettiğini, düzenlenen fuarın kentin ve bölgenin yapılaşmasına olumlu katkı yapacağını söyledi.

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen otomotiv fuarının ardından bu fuarın düzenlendiğini vurgulayan Mutlu, ”17 ayrı ülkeden 200 ayrı firma katılıyor. Bu yoğun katılım bize büyük memnuniyet veriyor. Diyarbakır fuarcılıkta yavaş yavaş markalaşıyor. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KÜRTÇE ANONS YAPAN KOMBİ

Toplam 200 firmanın katıldığı fuarda en büyük ilgili bir firmanın bölgeye yönelik ürettiği uyarılarını sesli olarak Kürtçe yapan kombi oldu.

Firmanın bölge bayi Hüseyin Çetinkaya, firmaya Kürtçe anons yapan ürün üretilmesini kendisinin tavsiye ettiğini belirterek, ”Ürünümüz farklı dillerde anons yapıyordu. Buna Kürtçe’nin eklenmesini istedim. Önerim olumlu karşılandı. Bölgedeki bazı kadınlar Kürtçe dışında başka dil bilmiyor. İngilizce ve Türkçe anonslardan hiç bir şey anlamazlar. Bunu düşünerek talep ettim. Ürün ilk kez burada sergileniyor. Vatandaşlar çok olumlu tepkiler verdi. Kombi ‘su basıncınızı yükseltin ya da bacanız da problem var’ gibi uyarılarını sesli olarak Kürtçe yapıyor.”

Vali Mutlu ve Başkan Baydemir de Kürtçe anons yapan kombi hakkında yetkililerden bilgi aldı.