Blackberry Kapanıyor mu?

İnternet
Bilgi Teknolojisi ve İletişim Kurumu’ndan (BTK), Türkiye’de yüz binlerce kullanıcısı bulunan Blackberry abonesini rahatlatacak bir mesaj geldi. Blackberry üst yönetimi ile görüşen BTK&rsqu...
EMOJİLE

Bilgi Teknolojisi ve İletişim Kurumu’ndan (BTK), Türkiye’de yüz binlerce kullanıcısı bulunan Blackberry abonesini rahatlatacak bir mesaj geldi. Blackberry üst yönetimi ile görüşen BTK’da, Blackberry’nin “standart kripto” ile çalışmadığı kanaati oluştu. Blackberry’nin, kripto nedeniyle kapanma olasılığı son dakikada bir değişiklik olmazsa ortadan kalktı.

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre BTK üst yönetimi, Kurban Bayramı’nın hemen öncesinde Blackberry’nin üst yönetimini Türkiye’de ağırladı. Blackberry’nin, mail ya da mesaj sisteminin kripto kapsamına girip girmediği sorusuna yanıt arandı. Üst düzey bir BT yetkilisi, görüşmenin son derece olumlu geçtiğini söyledi.

ANAHTARI İSTEMEYECEK

Yetkili, Blackberry’nin kullandığı kriptolara ilişkin anahtarları Türkiye’ye verip vermeyeceği sorusunu yanıtlarken, “Blackberry, bilinen anlamda standart bir kripto ile çalışmıyor” ifadesini kullandı. BTK yetkilisinin bu sözleri ise Blackberry için vize olarak algılandı. Blackberry’nin, kripto nedeniyle kapanma olasılığı sürpriz bir değişiklik yaşanmazsa ortadan kalktı. Bu durumda BTK, Blackberry’den kullandığı mesaj sisteminin kod ya da kripto anahtarını istemeyecek.

YÖNETMELİK ANAHTARI İSTİYORDU

BTK, bir süre önce Ulusal Kripto Yönetmeliği yayımladı. Yönetmelik, kriptolu telefonlarla yapılacak görüşmelerin önünü açtı. Kriptolu telefonla görüşme yapacak kurum, kuruluş ve vatandaşların, BTK’ya kripto anahtarını ya da kodunu sunması öngörüldü. Bu çerçevede Blackberry’nin mesajlaşma sistemi gündeme geldi. BlackBerry’nin, mail ya da mesaj sisteminin kripto kapsamına girip girmediği sorusuna yanıt arandı.

MESAJLAR GÖRÜNMÜYOR GÜVENCESİ

Blackberry’ye ilişkin önemli bir husus mesajların izlenebileceği endişesi. Blackberry üzerinden gönderilen mesajlar önce Kanada ve İngiltere’deki sisteme gidiyor, ardından alıcıya ulaştırılıyor. Bazı ülkeler, bu bilgilerin izlenmesinden kaygı duyuyor. BTK yetkilileri, Blackberry’nin bunun imkânsız olduğu bilgisini verdiğini aktardı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme