Artık ‘Dünya’dan Türkiye Sorumlu

İnternet
BMGK‘nın Haziran ayındaki dönem başkanlığını Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin ve ekibi yürütecek. İlkin, BMGK toplantılarına 1 ay boyunca başkanlık yapacak, ancak üst d...
EMOJİLE

BMGK‘nın Haziran ayındaki dönem başkanlığını Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin ve ekibi yürütecek. İlkin, BMGK toplantılarına 1 ay boyunca başkanlık yapacak, ancak üst düzey toplantılar olması durumunda BMGK başkanlığı Dışişleri Bakanı veya daha üst makam tarafından yürütülebilecek.

Büyükelçi İlkin’in BMGK’nın Haziran ayı programının Konsey’de yarın onaylanmasının ardından BM’de basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. İlkin, ayrıca Türk basın mensuplarıyla da biraraya gelecek.

BMGK’da dönem başkanlıkları 15 üye ülke arasında alfabetik sıraya göre belirleniyor ve her ay başka bir BMGK ülkesine geçiyor.

BMGK’da 5 daimi (ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere) ve 10 geçici üye bulunuyor. Türkiye 2008 Ekim ayında BM Genel Kurulunda yapılan seçimlerde 151 oy alarak BMGK’nın 2009-2010 dönemi geçici üyeliğine seçilmişti.
 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme