15 Dolarlık Ucuz Cep Telefonu

İnternet
Vodafone, Türkiye, Hindistan ve 8 Afrika ülkesinde 15 dolarlık telefon satışı için düğmeye bastı. Türkiye için ucuz telefonda en büyük engel 40 liralık vergi… Vodafone düşük maliyetli telefon hi...
EMOJİLE

Vodafone, Türkiye, Hindistan ve 8 Afrika ülkesinde 15 dolarlık telefon satışı için düğmeye bastı. Türkiye için ucuz telefonda en büyük engel 40 liralık vergi

Vodafone düşük maliyetli telefon hizmeti için düğmeye bastı. Özellikle yüzde 60 telefon penetrasyonu olan ülkelerde uygulamaya konacak ucuz telefon ve iletişim hizmeti için 15 dolar ve 20 dolarlık paketler hazırlandı. Paketlere mobil ödeme de dahil ediliyor. Vodafone 150 ve Vodafone 250 adı verilen paketler hem ses hem de kısa mesaj (SMS) servislerini içeriyor. Özellikle Hindistan ve Afrika ülkelerinde cep telefonu maliyetlerinin yüksek olması ve kullanım oranlarının düşük olması bu kampanyayı cazip kılan sebeplerin başında geliyor.

VERGİ ENGEL

Hindistan, Türkiye, Katar, Güney Afrika, Tanzanya, Mozambik, Kenya ve Kongo‘da uygulanacak ucuz telefon ve iletişim kampanyasında iki ayrı paket yer alıyor. Paket fiyatları ülkelerde uygulanan vergi uygulamalarına göre değişiklik gösterecek. Türkiye‘de düşük fiyatlı telefonlara uygulanan sabit vergi uygulaması yüzünden 15 veya 20 dolarlık paketlerin uygulanması kolay görünmüyor. Mevcut uygulama ile yaklaşık 40 liralık bir vergi ile bu paketleri uygulamak mümkün olacak. Vodafone 150 paketi kısa mesaj ve sesli konuşma süresini kapsıyor. Bu servislere mobil ödeme de dahil ediliyor. Vodafone 250 paketi telefonunda daha geniş renkli ekran ve radyo 20 dolar civarında satılması bekleniyor. Uzun süreli kontrat hedeflenmiyor.

MOBİL ÖDEME FIRSATI

Vodafone Mobile Ödeme Sistemleri Direktörü Cenk Serdar
da mobil ödeme sistemlerinin büyüyen pazarlar için büyük fırsatlar taşıdığını söyleyerek "Uygun iş modelleri hazırlanırsa ve yerel regülasyonların desteği ile mobil ödeme gelişmekte olan pazarlarda büyük fırsatlar yaratarak başarı örnekleri ortaya çıkabilir" diye konuştu. Telefonları Çinli TCL firması üretecek. Çinli firma daha önce de Alcatel markası için Avrupa‘da satılmak üzere telefon üretmişti. Daha önce Turkcell GSM Birliği (GSMA) kampanyası dahilinde Siemens ile birlikte ucuz telefon kampanyası düzenlemişti.