Yapay Balı Doğalından Ayıran Sistem Geliştirdiler

İcat İnovasyon
Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesiöğrencileri, yapay bal ile doğal balı birbirinden kolayca ayırt edebilen sistem geliştirdi. TÜBİTAK yarışmasında bu projeyle derece alan öğrencilerin 20 liraya m...
EMOJİLE

Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesiöğrencileri, yapay bal ile doğal balı birbirinden kolayca ayırt edebilen sistem geliştirdi.

TÜBİTAK yarışmasında bu projeyle derece alan öğrencilerin 20 liraya mal ettiği sistem, ballarınışığı kırma özelliklerine göre yapay olup olmadığınıbelirliyor.

Okulun 10. sınıf öğrencileri İlayda Ezgi Zengin ile Tuğçe Şahin’in geliştirdikleri ”Balların Işığı Kırma Özeliklerine Göre Ayırt Edilmesi” projesiyle, son dönemde tartışma konusu olan ”doğal bal-yapay bal” ayrımı rahatlıkla gerçekleştiriliyor.

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Tuğçe Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Yapay ve doğal balı, kare kapların içine koyduk. Çünkü ışığın mercek etkisi yapmaması gerekir, bu nedenle yuvarlak ve silindir kaplar kullanmadık. Küp kabın kullanılması deneye büyük yarar sağladı” dedi.
İlayda Ezgi Zenginise projeyi daha da geliştirmeyi düşündüklerini kaydetti.

AA