Uçak güvenliğinde devrim yaratacak buluş

İcat İnovasyon
Çok motorlu bir uçakta, motorlardan biri arızalansa bile, uçağın güvenli bir iniş yapması hala mümkün. Ancak motor arızası, tek motorlu uçakta meydana gelirse, bu durumda bir uçak kazası kaçınılmaz. İ...
EMOJİLE

Çok motorlu bir uçakta, motorlardan biri arızalansa bile, uçağın güvenli bir iniş yapması hala mümkün. Ancak motor arızası, tek motorlu uçakta meydana gelirse, bu durumda bir uçak kazası kaçınılmaz. İki İspanyol mucit ise, işte bu tek motorlu uçaklar için, arıza anında devreye girebilecek yeni bir sistem geliştirdi.

Amerika Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre, her yıl ortalama 550 kişi küçük, tek-motorlu uçak kazalarında ölüyor. Miguel Suarez gibi pilotlar, hafif pervaneli uçaklarda meydana gelen motor arızalarının genellikle ölüme yol açtığını söylüyor.

Suarez, arıza durumunda yapılabilecek tek şeyin yere inmeye çalışmak olduğunu,  ki onun da mutlak bir kaza anlamına geldiğini belirtiyor.

Madrid’teki Carlos 3 Üniversitesi’yle işbirliği yapan Suarez ve Danie Cristobal, motoru duran uçağın 7 dakika daha uçmasını sağlayan akülü bir yedek motor geliştirmiş.

Saurez, “Ana motor arızalandığında devreye giren elektrikli bir motor tasarladık. Böylece pilot, güvenli inişe uygun bir alan aramak için 20 kilometrelik ilave uçuş süresi kazanıyor.” şeklinde konuşuyor.

VOA’nın haberine göre elektrikli yedek motor, yüksek verimli lityum-iyon aküsüyle çalışıyor.

Pilot, basit bir düğmeyle ana motoru devreden çıkarıp, elektrikli motoru çalıştırarak havada kalmayı sürdürüyor.

Normal bir uçuşta, akünün tamamen dolu olması sağlanıyor.Ancak yedek motor başka durumlarda da kullanılabiliyor.

Daniel Cristobal, Bu sistemin sadece güvenlik amaçlı değil, aynı zamanda kalkış gibi durumlarda ana motora ek güç katan hibrit bir sistem olarak da kullanıldığını söylüyor.

Elektrikli motor, iki veya dört koltuklu hafif uçaklarda ana motorla pervane arasına yerleştirilebiliyor.

Yeni motor, Avrupa Havacılık Güvenliği Dairesi’nden onay belgesi aldığında ticari olarak satışına başlanacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme