Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi projesi

İcat İnovasyon
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da kurulan Güneş Enerji Santrali’nin (GES) devreye alındığı bildirildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Ve...
EMOJİLE

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da kurulan Güneş Enerji Santrali’nin (GES) devreye alındığı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Adıyaman’da hizmete alınan GES projesinin, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk güneş enerjisi projesi olduğunu belirtti.

Bakan Eroğlu ‘Bu proje devletin yaptığı en büyük güneş enerji projesi ve 9 milyon lira yatırım bedeli ile devreye alındı’ ifadesini kullandı.

Yıllık 3,5 milyon kilovatsaat enerji üretilecek

Adıyaman merkeze bağlı Doyran Köyü sınırlarındaki GES projesinin 38 bin metrekarelik alanda kurulduğunu belirten Eroğlu, bu alana 8 bin 800 adet güneş enerji paneli kurduklarını, 2 megavat kurulu güce sahip santral ile yıllık 3 milyon 500 bin kilovatsaat enerji üretilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

GES Projesinin ürettiği enerjiyle Samsat Ovası’nda 28 bin dekar arazinin sulanacağını vurgulayan Eroğlu, ‘Bu proje sulama maliyetlerinin yani elektrik maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olan bir projedir. Bunun çiftçimize çok ciddi anlamda katkısı olacak. Sulu tarım ile birlikte verimli topraklardan bol ürün elde edilecek’ değerlendirmesinde bulundu.

 Sulama maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi bekleniyor

Sulama alanındaki terfi merkezinde kullanılan enerjinin bu santralden karşılanacağını ifade eden Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

‘Santralden sağlanacak enerji sulama için değerlendirilecek. Şayet sulamada kullanılan enerji üretilenden az ise fazla enerji EÜAŞ’a satılacak ve elde edilen gelir DSİ hesabına aktarılacak. Sulamada kullanılan enerji için çiftçilerimiz herhangi bir ödeme yapmayacak. Yalnızca personel giderleri, bakım ücretleri ve santralin yatırım bedelini geri ödeyecekler. Bütün bunlar hesaplandığında sulama maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi bekleniyor.’

Türkiye’de inşa edilen bazı terfi tesislerinin yüksek enerji maliyeti sebebiyle zaman zaman etkin olarak çalıştırılmadığını aktaran Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

‘Bu durumdan hareketle büyük terfi istasyonlarını kullanıldığı sulama projelerinde, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanabilmesi için, tüketilen enerji giderlerinin en aza indirilmesi gerekiyor. Bu yüzden güneş enerjisi santrallerini projelere dahil etmeye çalışıyoruz. Sulamada oldukça önemli bir yekun tutan enerji maliyetlerinin böyle projelerle azaltılması çiftçilerimiz, sulama birlikleri ve sulama kooperatifleri açısından ciddi bir destek olacak. Adıyaman’da devreye alınan projeyi ülke geneline yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Şimdi Isparta Gelendost ve Senirkent’te sulama birliklerince işletilen terfi merkezleri içinde güneş enerjisi santralleri fizibilite raporu hazırlandı ve projelendirildi. Adıyaman’da kurulan projenin benzerlerini buralarda da hayata geçireceğiz.’

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme