PC’niz fazla mı ısınıyor?

İcat İnovasyon
Aşırı ısınma, bilgisayarınızın performansını ve sabit diskinizin ömrünü olumsuz etkileyebilir. Peki bilgisayarınızın ısı sınırlarını aşıp aşmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Yüksek ısının PC’nize...
EMOJİLE

Aşırı ısınma, bilgisayarınızın performansını ve sabit diskinizin ömrünü olumsuz etkileyebilir. Peki bilgisayarınızın ısı sınırlarını aşıp aşmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Yüksek ısının PC’nize zarar verip vermediğini anlamak zor olabilir, ancak bakmanız gereken bazı işaretler var.

Isı nasıl oluşuyor?

Elektrik enerjisini kullanan her şey, ısı üretir çünkü ısı, elektriğin bir yan ürünüdür. Bilgisayarınız içerisindeki bileşenler, özellikle işlemciniz ve grafik işlemciniz (GPU), rahatça ısı üretebilir.

Oyun oynamak, DVD izlemek, dosya paylaşmak, video işlemek gibi işlemler, işlemcinize yük getirir. Birkaç işi aynı anda yaptığınızda ise aşırı ısınma sözkonusu olabilir.

Neye dikkat etmeli?

Isı, performansı etkilese de PC’nizi kullanmanıza genellikle engel olmaz. Bilgisayarınız yavaşlıyor ve donuyorsa, bunun nedeni bileşenlerinin aşırı ısınması olabilir. PC’niz ısındığında fanların daha hızlı çalışmaya başladığını da duyabilirsiniz.

PC’lerde aşırı ısınma durumunda kalıcı hasarı engellemeye yönelik kapatma özellikleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda sistem soğuyana kadar tamamen kapatılabilir.

Bilgisayarınızın içine erişebiliyorsanız, bileşenlere dikkatle dokunun. Bileşenler sıcak olabilirler, ancak elinizi yakacak kadar sıcak olmamalıdır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur