İşitme engellileri konuşturacak eldiven

İcat İnovasyon
EnableTalk isimli eldiven, dünyada milyonlarca işitme engellinin derdine çare olacak. Eldivende sensörlerden girift bir ağ bulunuyor ve eldiven bu sayede el hareketlerini tanıyor ve işaretleri tercüme...
EMOJİLE

EnableTalk isimli eldiven, dünyada milyonlarca işitme engellinin derdine çare olacak. Eldivende sensörlerden girift bir ağ bulunuyor ve eldiven bu sayede el hareketlerini tanıyor ve işaretleri tercüme ediyor. Daha sonra bu, akıllı telefon uygulamasıyla konuşmaya dönüştürülüyor.

Yüksek teknolojili eldivende dokunmayı ve hareketi tespit eden sensörler, jiroskop denilen bir cihaz, hız ölçer ve eldivene enerji verecek güneş pili bulunuyor. Henüz geliştirme safhasında olsa da eldiven şimdiden kâşiflerine çeşitli ödüller kazandırdı. Projenin arkasındaki ekip, sonunda konuşma ve işitme güçlüğü çeken milyonlarca kişinin hayatını değiştirecek bir ürün ortaya çıkaracaklarından emin. Programcı Maxim Osika, "İşitme ve konuşma güçlüğü çeken insanların herkes gibi rahat iletişim kurabilecek hale gelmelerine yardımcı olmakta kararlıyız" dedi.
 

EnableTalk’un bir artısı da maliyetinin çok düşük olacak olması. 80 dolardan az bir fiyattan satılması planlanan eldiveni herkesin alabileceği ifade edildi.

Türkiye