Hayatı Kolaylaştıran Yardımcı Araçlar: Yapıştırıcı Bantlar

İcat İnovasyon
Evlerimizde ve işyerlerimizde sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz bazı ürünler vardır. Bunlardan bir tanesi de koli, kağıt ve benzeri ürünleri birbirine yapıştırmaya yarayan bantlardır. Bantlar, yalnızca kağı...
EMOJİLE

Evlerimizde ve işyerlerimizde sıklıkla ihtiyaç duyduğumuz bazı ürünler vardır. Bunlardan bir tanesi de koli, kağıt ve benzeri ürünleri birbirine yapıştırmaya yarayan bantlardır. Bantlar, yalnızca kağıt ürünleri değil birçok farklı maddeyi de birbirine yapıştıran, hatta kimi zaman tadilat işlerinde dahi kullanılan bir nevi teknik malzemeler arasında yer alır. Ev taşırken, bir kargo hazırlarken, elektrik fişlerini tamir ederken ya da boya badana işlemleri yaparken her alanda işimize yarayacak yapıştırıcı bantlar kimi zaman dekorasyon süreçlerinde de kullanılır. Birçok amaca hitap eden ve piyasada birçok farklı çeşitte, boyutta ve renkte üretilen yapıştırıcı bantlar çeşitleri şöyledir:

Şeffaf Bantlar

Bu bantlar kırtasiyeler dahil olmak üzere her yerde satılan ve bant denilince akla ilk gelen çeşitlerdendir. İzola bant diye de satılan yapıştırıcı bant modeli neredeyse her alanda kullanılabilir. Adından da anlaşıldığı gibi şeffaf yapıda olan bu bantlar para bandı olarak da bilinir. Son dönemlerde şeffaf bantların renkli modelleri de üretilmiştir. Renkli alanlarda ya da kablo ve benzeri renkli malzemeler üzerinde kullanılabilir. Bantlar yuvarlak plastik bir materyalin üzerine sarılarak satışa hazır hale getirilir. Bu bantlar her yaştan kullanıcının kullanabileceği bant modelleri içindedir. Okulda öğrenciler resim ve benzeri etkinlik derslerinde kullanabileceği gibi, etiket, defter, kitap ve benzeri malzemelerini yapıştırmak için de kullanabilir.

Koli Bantları ve Kağıt Bantlar

Koli bantları, şeffaf bantlara oranla daha geniş ölçekli bantlardır. Bu çeşit ürünler özellikle taşınma dönemlerinde kurtarıcı malzemeler arasındadır. Eşyaların karışmadan taşınması için kolilere ayrılır ve bu koliler üzerlerine notlar düşürülerek bantlanır. Taşınma esnasında hafif yada ağır yüklü birçok koli olacağından eşyalara zarar gelmemesi için en önemli malzemelerde bu bantlardır. Koli bantları genel olarak güçlü yapıştırıcı formülü ile tasarlanır. Böylelikle  malzemelere zarar gelmeden diğer adresinize taşınır. Koli bantları aynı zamanda iş yerlerinde de sık kullanılır. Özellikle sürekli kargo alıp gönderen bir sektörde yüksek miktarlarda kullanılır. Aynı zamanda koli bantları inşaat elektrik işlerinde de sıklıkla kullanılan bantlardandır. Bu sektörlerde kullanılan bir diğer bant çeşidi ise kağıt bantlardır. Kağıt bantlar özellikle mobilya, boya badana, inşaat sektörlerinde kullanılır. Maskeleme bandı olarak da bilinen bu bant modelleri boya yapılırken kirlenmesini istemediğiniz alanları maskelemek için kullanılır. Duvara dahi kolaylıkla yapışan bu bantlar kullanıldığı alana zarar vermeden yerinden ayrılır. Son dönemlerde renkli ve desenli çeşitleri ile de satışa sunulmaktadır.

Çift Taraflı Silikon Bant

Ev dekorasyonuna önem veren, duvarlarını tablolar ve çeşitli objelerle  süslemek isteyenler en çok da bu işlemlerin montajı konusundan araştırma yapmaktadır. Özellikle oturdukları evde kiracı olarak konaklayan kişiler, dekorasyon yaparken duvarları çivi ve benzeri materyaller ile delmek istediklerinden alternatif çözüm önerilerine bakar. İşte bu noktada yapıştırıcı üreticilerinin son yıllarda en çok rağbet gören çift taraflı bantları ön plana çıkar. Çift taraflı silikon bantlar genellikle dekorasyon ürünlerinin montajı  için kullanılır. Her iki taraftan yapışkanlı olmaları işleri oldukça kolaylaştırır. Oldukça güçlü yapıştırıcı etkileri ile tablo ve benzeri malzemeleri kolaylıkla taşır. Süsleme gibi organizasyon işlerinde, okullarda, iş yerlerinde fazla ihtiyaç duyulan bu bant fiyatları diğer bant çeşitlerine oranla biraz daha yüksek fiyatladır. Ancak tüm bant çeşitleri her bütçeden alım gücüne uygun olarak fiyatlanır.