Darüşşafaka Robot Kulübü Ödüle Doymuyor!

İcat İnovasyon
Türkiye’nin seçkin liselerinden toplamda 54 takımın katıldığı, öğrencilerin bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok konuda kendisini geliştirmesine olanak sağlayan 2017 Turkish Robotics Off-Seaso...
EMOJİLE

Türkiye’nin seçkin liselerinden toplamda 54 takımın katıldığı, öğrencilerin bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok konuda kendisini geliştirmesine olanak sağlayan 2017 Turkish Robotics Off-Season Robot Yarışması bu yıl 02-04 Aralık tarihleri arasında Ülker Sports Arena’da gerçekleştirildi. Yarışma, dünyada lise düzeyinde en prestijli robotik yarışması olarak gösterilen FIRST Robot Yarışması’ndan ilhamla, Fikret Yüksel Vakfı tarafından ülkemizde bu yıl üçüncü kez düzenlendi.

Yarışmaya katılan Darüşşafaka Robot Kulübü Sultans of Türkiye yaptığı robot ile finale kalarak “Finalist Alliance” ödülünün sahibi oldu. Darüşşafakalı öğrencilerin yaptığı robot ayrıca olağanüstü tasarıma ve kullanılabilirliğe sahip robota verilen “Excellence in Engineering – Mühendislikte Mükemmellik” ödülüne de layık görüldü.

Başarıya doymayan Darüşşafaka Lisesi Robot Takımı aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen 14. Buluş Şenliği’nde “The King” adlı robotlarıyla “En Küçük Tasarım” ödülünün sahibi oldu. Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirilen şenlikte, 31 ortaokul ve lise ile 4 hobici yarıştı.

ABD dışında sadece Türkiye’de düzenlenen ve gençlerin bilim, teknoloji alanlarında girişimcilik potansiyellerinin ortaya çıkarılması amaçlanan etkinlik bu yıl ‘Top Çatıda’ temasıyla gerçekleşti. Bilimin eğlenceli yönünün keşfedildiği 14. Buluş Şenliği’nde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen genç mucitler, icat ettikleri düzeneklerle, onlara verilen on adet delikli plastik topu yalnızca bir dakikada, altı metre uzaklıktaki bir kovanın içine sokmaya çalıştı.

Okullar ve hobiciler olmak üzere iki kategoride derecelendirme yapılan yarışmada, dereceye girenlere birer kupa, “en küçük”, “en hafif”, “en sıra dışı”, “en artistik” ve “en yaratıcı” tasarımlara da birer plaket ödülü verildi.

Darüşşafaka Robot Kulubü

2007 yılında kurulan Darüşşafaka Robot Kulübü, FLL (First Lego League) ve FRC (First Robotics Competition) adıyla FIRST (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) bünyesinde düzenlenen yarışmalara katılmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Kulüp çalışma gruplarını; “Mekanik-Tasarım”, “Elektronik” ve “Programlama” alt grupları oluşturuyor.

2017 – 2018 Robot Kulübü Öğrencileri;

9. sınıf öğrencileri; Ceren Ulusoy, İmran Durmuş, Şevval Öztürk, Aysun Yıldız Yılmaz, Mutlu Demir, Mert Aykutlu, Mahmut Yasir Türkarslan, Sinem Keleş, Toprak Bilici, Metin Mert Bilim, Dudunur Özdamar, 10. sınıf öğrencisi Belsu Seyran ve 11. sınıf öğrencileri Şeyhmus Aca, Eren Sanır, Cem Arda Fil, Burcu Özkan, Şevval Keskin, Nur Evşan Birinci ve Aslıhan Okur’dan oluşan Darüşşafaka Lisesi Robot Takımı’nın danışman öğretmenliğini Mete Karaca ile Selim Çile yürütüyor. Bu yılki turnuvada Darüşşafaka Lisesi öğrencileri Abdullah Altepe ile Hayel Kıymetli de gönüllü olarak görev aldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme