Nobel Ödülünü Göremedi

Bilimadamları
İsveç’teki Nobel Komisyonu bu yılın Nobel Tıp Ödülü’nü Kanadalı Ralph Steinman’a verme kararının değişmeyeceğini duyurdu. Nobel ödülleri kurallar gereği, ancak hayattaki bilim insanl...
EMOJİLE

İsveç’teki Nobel Komisyonu bu yılın Nobel Tıp Ödülü’nü Kanadalı Ralph Steinman’a verme kararının değişmeyeceğini duyurdu.

Nobel ödülleri kurallar gereği, ancak hayattaki bilim insanlarına verilebiliyor. Ancak Komisyon kararını ilan ettikten sonra, Steinman’ın Cuma günü yaşamını yitirdiği ortaya çıkmıştı.

Nobel Komisyonu Sekreteri Goran Hansson, Profesör Steinman’ın hasta olduğunu bildiklerini ancak ödülü hayattayken kendisine verme umuduyla hareket ettiklerini kaydetti.

Son derece hızlı yayılan ve ölümcül olan pankreas kanseri ile mücadele eden Steinman, vücudun bağışıklık sistemi üzerinde yürüttüğü araştırmalarını bizzat uygulayarak ömrünü dört yıl uzatmayı başarmıştı.

Steinman 1973’te dendritik hücrelerin bağışıklık sisteminde hastalıklarla mücadele rol oynadığını keşfetmişti.

Kanadalı doktor, kazanılan ya da doğuştan gelen bağışıklık sistemleri arasında bir köprü görevi gören dendritik hücrenin, hangi savunma mekanizmasının faaliyete geçirileceğinde belirleyici rol oynadığını kanıtlamıştı.

Ödül de kendisine bu alandaki araştırmaları dolayısıyla verildi.

Amerikalı Bruce Beutler ve Fransız Jules Hoffman da canlılarda bağışıklığın nasıl işlediğini inceledikleri çalışmaları dolayısıyla Nobel onurunu ve 10 milyon kronluk para ödülünü Steinman ile paylaşıyor.

Nobel ödül komitesi, üç doktorun da bağışıklık sisteminin anlaşılmasında ”bir devrim yarattığını” açıkladı.

Nobel Vakfı Steinman’ın ölümünü büyük üzüntüyle öğrendiklerini ve Steinman’ın ailesi ve çalışma arkadaşlarına taziyelerini ilettiklerini kaydetti.

1901’den bu yana verilen Nobel ödülleri tarihinde bu gibi pek az istisna var.

1931’de Erik Axel Karlfeldt’e Nobel Edebiyat Ödülü ölümü ardından verilmiş, ancak kurallar 1974’te değiştirilmişti.

1996’da ekonomi alanında ödüle kayık bulunan William Vickrey, ödül töreni öncesinde yaşamını yitirdi.

Nobel ödülleri her yıl 10 Aralık’ta düzenlenen törenlerle sahiplerine sunuluyor.

Nobel komitesi bu hafta boyunca biyoloji, kimya, fizik ve edebiyat ödüllerini açıkladıktan sonra, cuma günü 2011’in Nobel barış ödülünü kimin aldığını ilan edecek. Ekonomi ödülünün kime layık bulunduğu ise 10 Ekim’de açıklanacak.

BBC Türkçe