Aziz Sancar’dan ‘güzel yaşam’ için öneriler

Bilimadamları
Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, yaşam süresinin hastalıkları önleme çalışmaları, antibiyotikler ve kanser tedavisi sayesinde her yıl uzadığını ancak hiçbir hastalığa yakalanmadan ...
EMOJİLE

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, yaşam süresinin hastalıkları önleme çalışmaları, antibiyotikler ve kanser tedavisi sayesinde her yıl uzadığını ancak hiçbir hastalığa yakalanmadan yaşlanmanın önüne geçmenin mümkün olabileceğine inanmadığını belirterek, “Güzel bir yaşam için normal yiyin, her şeyi usulünce yapın. Egzersiz yapmak önemli ve kavga gürültü etmeyin. Kavga, gürültü, stres yapıyor. Stres de hastalık yapar.” dedi.

Kimya alanında Nobel ödülünü “Hücreleri hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları” sayesinde alan Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar, bir program için geldiği İzmir’de AA muhabirini sorularını yanıtladı.

DNA onarımının gençlik konusunda bir etkisi olabileceğini sanmadığını kaydeden Sancar, “Yaşlanma sürecinde başka şeyler de bozuluyor. Ben DNA onarımının onu önleyeceğine inanmıyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de ortalama yaşam süresinin 1920’lerde 40 yıl olduğunu, şimdiyse 70-80 yıla çıktığını ifade eden Sancar, “Bulaşıcı hastalıkları önleme, antibiyotikler, kanser tedavisi ile yaşam süresi uzuyor ama sağlıklı bir insanın hiçbir hastalığı olmadan yaşlanmasını önlemenin mümkün olacağını sanmıyorum. Ben sanmıyorum, öyle söyleyenler var, ciddi bilim insanları var bunu söyleyen ama ben inanmıyorum.” dedi.

Beslenme ve sağlık

Beslenme, sağlık ve yaşlanma konusunun çok ilişkilendirildiğine değinen Sancar, “Bizim gibi yaşlardaysanız, ihtiyarsanız ve kiloluysanız beslenme çok önemli. Bunu zaten herkes biliyor. Meyve yemek lazım, sağlıklı yemek lazım, çok et yememek lazım, bunu da herkes biliyor. Bunlar genel ve mantıklı şeyler.” diye konuştu.

“Yeni hastalıklar bekliyoruz”

Her geçen gün tıp olanaklarının ilerlediğini, hastalıkların da farklılaşabildiğini dile getiren Sancar, “Tabii yeni hastalıklar da bekliyoruz. Dünya sadece insanların malı değil, bütün varlıkların malıdır.” dedi.

“İlaç fiyatları Türkiye’de ABD’den daha yüksek”

Tıp dünyasında yaygın bir tartışma konusu olan “ilaç” konusuna da değinen Sancar, “Çok genel bir görüşüm var. Bir insan Nobel aldı mı bir konuda herkes her şeyi bildiğini sanıyor. Ben o konuda bilgili değilim fakat ilaçların Türkiye’de Amerika’dan daha pahalı olduğunu biliyorum. Maliyet fiyatından çok yükseğe satılıyor onlar daha ucuza satılabilir, Türkiye’de üretilebilir fakat ben ilaç firmalarını tenkit edecek durumda değilim, işin ayrıntılarını bilmiyorum.” dedi. 

“Stres hastalık yapar”

Güzel ve sağlıklı bir yaşam için sigaranın yanı sıra stresten de uzak durulması gerektiğini belirten Sancar, “Güzel bir yaşam için normal yiyin, her şeyi usulünce yapın. Egzersiz yapmak önemli ve kavga gürültü etmeyin. Kavga, gürültü stres yapıyor. Stres de hastalık yapar.” diye konuştu.