Yüzyılın geçişi gözlemlendi

Araştırma
Dünya,tekrarı ancak 105 yıl sonra gözlenecek bir doğa olayına dün şahit oldu. Venüs gezegeni, Dünya ile Güneş arasından geçti. Venüs’ün güneşin önünde küçük siyah bir leke gibi görüntülendiği do...
EMOJİLE

Dünya,tekrarı ancak 105 yıl sonra gözlenecek bir doğa olayına dün şahit oldu. Venüs gezegeni, Dünya ile Güneş arasından geçti. Venüs’ün güneşin önünde küçük siyah bir leke gibi görüntülendiği doğa olayı, Türkiye’de saat 05.30’dan itibaren 2.5 saat süreyle izlendi.

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, Venüs’ün geçişi için bir etkinlik düzenledi. Geçişi izlemek isteyen başkentliler özel gözlük ve dürbünlerle olaya şahitlik etti.

Rasathane Müdürü Doç. Dr. Birol Güven "Bu tür gözlemlerin astronomi açısından önemi, yeryüzü ile Güneş arasındaki uzaklığın, bizim bildiğimiz kilometre birimlerinde hesaplanabilmesi olmuştur. Venüs’ün geçişi şimdiye kadar 7 kez gözlemlendi" diye konuştu. Venüs’ün geçişi Tarsus’taki Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nde Prof. Dr. Mehmet Emin Özel önderliğinde teleskop ve "iğne deliği" yöntemiyle izlendi.

İBN-İSİNA GÖRMÜŞTÜ

24 Mayıs 1032’de İbn-i Sina’nın bir kitabı üzerindeki "Venüs’ü Güneş’in üzerinde bir leke olarak gördüm" şeklindeki notunun gerçekliğinin kanıtlandığını anlatan Prof. Özel "Batı’da Venüs Geçişi gözlemleri teleskop sonrası dönemde başladığı için İbn-i Sina’nın bahsettiği gözlemi yapamamış olacağı tahmin ediliyordu. Ancak ‘iğne deliği’ kamerası denilen yöntemle gözlemi yaptık ve İbn-i Sina’nın bu yöntemle gözlemi yapmış olabileceği de kanıtlandı" dedi.

Özel, yöntemin karanlık bir oda oluşturup pencereden küçük bir delikten Güneş’in hayalinin bir ekrana yansıtılması ile gerçekleştiğini de sözlerine ekledi. Geçiş, Antalya Konyaaltı Plajı’nda da izlendi.

Antalyalılar ve turistlerin ilgi gösterdiği doğa olayı Güneş’in bulutlar arasında kalması nedeniyle 1 saat gecikmeli olarak izlenebildi. Burdur’un Gölhisar ilçesinde Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlendi. Kibyra Antik Kenti’nde TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve Gölhisar Kaymakamlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen şenliğe katılanlar, kurulan teleskop ve dağıtılan özel gözlüklerle geçişi izlediler. Kapadokya’daki Çanlı Kilise yakınlarında toplanan Aksaray Girişimci İşadamları Fotoğraf Kulübü üyeleri de yüzyılın olayını teleskopları ve özel gözlüklerle izleyip fotoğrafladı.

EN RAHAT GÖZLEM G. KORE VE JAPONYA’DA

Güneş Sistemi’nin en büyük altıncı gezegeni ve Dünya’ya en yakın gezegen olan Venüs’ün, Güneş’in önünden geçişi 7 saat sürdü. Hem Kuzey hem de Güney yarımkürelerde gözlemlenen geçişi Asya’nın batısı, Afrika’nın doğusu ve Avrupa’nın büyük kısmı gündoğumuyla karşıladı. Japonya, Güney Kore ve Çin’in doğusunda geçiş gündüz gerçekleştiği için en rahat gözlem yapılan yerler oldu. Venüs’ün tarihi yolculuğu Kuzey ve Orta Amerika ile Güney Amerika’da ise gün batımından hemen önce gerçekleşti.