Yüzyılın Deneyinde Sonuç 2012’ye Kaldı

Araştırma
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) laboratuvarından, yüzyılın en büyük deneyi kabul edilen ve kozmosun sırlarını çözmek için yürütülen çalışmalarla ilgili açıklama yapıldı. Atlas deneyinin Başkan...
EMOJİLE

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) laboratuvarından, yüzyılın en büyük deneyi kabul edilen ve kozmosun sırlarını çözmek için yürütülen çalışmalarla ilgili açıklama yapıldı.

Atlas deneyinin Başkanı Fabiola Gianotti, ‘Higgs parçacığı’nın izlerine rastlandığını, ancak varlığıyla ilgili kesin açıklama için daha fazla deney yapılması gerektiğini söyledi.

126 giga elektron volt (GeV) aralığında sinyal aldıklarını belirten Gianotti, "Higgs Boson, burada olsaydı çok güzel olacaktı. Ama kesin konuşmak için henüz çok erken. Daha çok çalışmaya ve veriye ihtiyacımız var." diye konuştu.

Bu aşamada kesin yargılara varılamayacağını belirten Gianotti, Higgs’in varlığını gösteren işaretlere rastladıklarını ve yeterli veriyle parçacığın gelecek yıl keşfedilebileceğine emin olduğunu aktardı.

BHÇ’de yürütülen CMS deneyinden sorumlu Guido Tonelli de, ilk grupla benzer sonuçlar elde ettiklerini ve "Higgs Boson" adı verilen atomaltı parçacığıyla ilgili araştırma alanını daralttıklarını açıkladı.

Deney, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını oluşturmayı amaçlıyor.

Bilim adamları, çarpışma sırasında kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak ‘Higgs parçacığı’ diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışıyor.

Zaman