Yeni IP Formatı Kabusu

Araştırma
Cemal Demir’in haberi – New York İnternete bağlanan her bilgisayar, modem, server ya da akıllı telefonun, kendine özgü bir Internet Protokol (IP) adresi var. 1977 yılında oluşturulan ve bi...
EMOJİLE

Cemal Demir’in haberi – New York

İnternete bağlanan her bilgisayar, modem, server ya da akıllı telefonun, kendine özgü bir Internet Protokol (IP) adresi var. 1977 yılında oluşturulan ve bilgisayar dünyasında IPv4 denilen, 4 haneli ikili numaralardan oluşan mevcut Internet Protokolü, o gün için sonsuz gibi görünen 4,3 milyarlık adres kapasitesiyle oluşturulmuştu.

Ancak son yıllarda internete bağlanan cep telefonu, bilgisayar ve modem sayısındaki patlama sonsuz gibi görünen okyanusun sonunu getirdi.  Başta Google olmak üzere birçok internet devi 8 Haziran gününden itibaren yeni oluşturulan tam 128 haneli yeni IP formatı IPv6’li adresleri kullanıma açacak ve 24 saatlik deneme süresi başlayacak.

İnternette, 8 Haziran günü internetin tamamen durabileceği iddiları dolaşırken, Scientific American dergisinin son sayısında yer alan bir habere göre, geçiş sanıldığında çok da sorunsuz olacak.

ESKİ MODELLLER İÇİN YOLUN SONU

Dergiye açıklama yapan ‘’Asia Pacific Network Information Center’’ baş uzmanı Geoff Huston, çok eski modeller dışında tüm bilgisayar ve cep telefonlarının her iki protokolle de çalışabileceğini belirtirken, eski model DSL ya da kablo modemlerin uyumlu olamayabileceği uyarısı yapıyor. Huston, eski model DSL ya da kablo modem kullanıcılarının, IPv6 protokolüne ulaşmaya çalışırken ya yavaşlık ya da hiç bağlanamama sorunu yaşayabilecekleri uyarısında bulunyor.

Birkaç yıl boyunca internet şirketlerinin her iki protokol formatını da desteklemeye devam etmek zorunda olduklarını kaydeden Huston, ‘’Ancak bir noktada IPv6 bütün internet iletişimine hakim olacak ve herkes ona uymak zorunda olacak.’’ diye konuşuyor.

(Haber 7)