Yapay zekâya karşı önlem alınmalı

Araştırma
Teknoloji milyarderi Elon Musk, dikkatli olunmaması halinde insan neslinin geleceğini tehlikeye atacağını öne sürdüğü yapay zekâ hakkında bir kez daha uyarıda bulundu. Musk, devlet veya uluslararası b...
EMOJİLE

Teknoloji milyarderi Elon Musk, dikkatli olunmaması halinde insan neslinin geleceğini tehlikeye atacağını öne sürdüğü yapay zekâ hakkında bir kez daha uyarıda bulundu.

Musk, devlet veya uluslararası bazda önlemler alınması gerektiğini belirtti. Mars’a 80 bin kişilik koloni kurma projesiyle bilinen ve insanlığın hayatta kalabilmesi için Mars ve diğer gezegenlere yayılması gerektiğine inanan Musk, öte yandan hızla gelişen yapay zekânın Skynet benzeri bir hal alarak insanlığı tehdit edebileceğini belirtmişti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) düzenlenen sempozyumda konuşan Musk, gerekirse yapay zekâya karşı uluslararası alanda önlem alınması gerektiğini savundu. Musk, şu ifadeleri kullandı: “Yapay zekâya karşı çok dikkatli olmalıyız.

Eğer insan neslini en çok tehdit eden unsur ne derseniz, bence bu yapay zekâ. Bilim insanları arasında giderek kabul gören görüş, ulusal veya uluslararası boyutta düzenlemeler yapılması gerektiği. Bu şekilde, aptalca bir şey yapılmasının önüne geçebiliriz.

Yapay zekâ ile iblisi ortaya çıkarıyoruz. Okuduğumuz hikâyelerdeki gibi pentagram ve kutsal su ile iblisi kontrol edemezsiniz.” Musk, Ağustos ayında Twitter’da yapay zekâ hakkında ‘nükleer bombalardan daha tehlikeli olabilirler’ ifadesini kullanmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Mayıs ayında düzenlenen bir toplantıda ise yapay zekâlı robotların insanlara karşı tehdit oluşturabileceği konusu ele alınmıştı.